لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت صحت افغانستان از کمبود تجهیزات هشدار داد


وزارت صحت عامۀ افغانستان اعلام کرد که در ده روز گذشته آمار مبتلایان کروناویروس به گونۀ بی‌سابقه رو به افزایش نهاده است و این وزارت با کمبود تجهیزات مواجه خواهد شد.

داکتر وحید مجروح، معین عرضۀ خدمات صحی این وزارت روز پنجشنبه ۲۸ می (۸ جوزا) به خبرنگاران گفت که آمار ده روز گذشته با اندک تفاوت با ارقام دو ماه قبل آن، برابر است.

او افزود که با افزایش آمار در ده روز گذشته، ظرفیت شفاخانه‌های مختص به کووید۱۹ در برخی ولایات اشباع شده و از سویی هم روزانه ۲۰۰۰ نمونه مشکوک کروناویروس آزمایش می‌شود که آخرین ظرفیت این وزارت در حال حاضر است.

آقای مجروح هشدار داد: "با امکاناتی که ۴۰۰ تست انجام می‌شد، ما امروز ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تست را انجام می‌دهیم. از این به هیچ عنوان دیگر امکان افزایش تست با استفاده از این تجهیزات نیست. ما ۲۰ پایه ماشین پی.سی.آر درخواست کردیم، چندین روز است که منتظرش هستم. تا زمانی که تجهیزات دیگر به ما نرسد، من کار بیشتر انجام داده نمی‌توانم".

معین وزارت صحت تاکید کرد که برای جلوگیری از گسترش کروناویروس به تعداد بیشتر ماشین‌ (Ventilator) و (VTM یا تیوب مجموعۀ ویروس) و ماسک نیاز جدی وجود دارد.

در افغانستان با ثبت ۵۸۰ واقعه جدید در یک شبانه روز گذشته، آمار مجموعی مبتلایان کروناویروس به ۱۳ هزار و ۳۶ تن رسیده است. آمار وزارت صحت این کشور نشان می‌دهد که این ویروس تا اکنون جان ۲۳۵ تن را گرفته و ۱۲۰۹ تن صحت‌یاب شده اند.

کروناویروس برای نخستین‌بار در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به سرعت به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل شد.

آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده نشان می‌دهد که در ۱۸۸ کشور و قلمرو جهان تا صبح پنجشنبه ۲۸ می (۸ جوزا) بیش از پنج میلیون و ۷۰۷ هزار نفر به کروناویروس مصاب شده و ۳۵۵ هزار و ۹۵۶ تن از اثر بیماری کووید۱۹ جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG