لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس؛ لغو جشن نوروز و توقف مسابقات ورزشی در افغانستان


در حالی که آمار مبتلایان کروناویروس در افغانستان به ۱۱ نفر رسیده است، حکومت افغانستان جشن نوروز را لغو کرده و مسابقات ورزشی را متوقف ساخته است.

محمد بشیر توحیدی، معاون فرهنگی و اجتماعی ولایت بلخ روز شنبه ۱۴ مارچ (۲۴ حوت) به خبرنگاران گفت که مراسم سال نو به دستور محمد اشرف غنی به دلیل جلوگیری از شیوع کروناویرس لغو شده است.

آقای توحیدی از شهروندان افغانستان خواست که از سفر به ولایت بلخ به هدف تجلیل از جشن نوروز خودداری کنند.

وحید عمر، رییس اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری و مشاور ارشد رییس جمهور غنی در صفحۀ تویتر خود از شهروندان افغانستان خواسته است که نوروز را در خانه‌های شان تجلیل کرده و‌ از سفر و گردهمایی‌ها جلوگیری کنند.

آقای عمر افزوده است مراسم "جهنده‌بالا" در سایر نقاط کشور، به شمول کارته سخی کابل نیز ملغی است."

از سوی دیگر مسوولان ریاست تربیت بدنی و کمیته المپیک افغانستان از لغو تمامی مسابقات ورزشی به دلیل جلوگیری از شیوع کروناویروس در مرکز و ولایات خبر داده اند.

مجیب قاریزاده، سخنگوی این ریاست به صدای امریکا گفت که تمامی‌ برنامه‌های ورزشی تا زمان نامعلوم و بهترشدن وضعیت، تعلیق خواهد بود.

در همین حال محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در پیامی به مناسبت "قیام ۲۴ حوت هرات" گفته است که ثبت چندین واقعه مثبت کروناویروس افغانستان حکومت را ناگزیر کرده است تا روی تدابیر احتیاطی تمرکز کند.

آقای غنی افزوده است: "همکاری و توجه مردم در راستای مهار شیوع این ویروس بسیار مهم است. جلوگیری از تجمعات، در نظرگرفتن حفظ الصحه و دیگر موارد مهم، می تواند شیوع این ویروس را مهار نماید".

این در حالی است که وزارت زراعت افغانستان هفته گذشته از لغو جشن دهقان و یک نمایشگاه بزرگ بهاری در بادام باغ کابل خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG