لینک های دسترسی

Breaking News

گروه طالبان مسوولیت ترور دواخان مینه پال را بر عهده گرفت


وزارت امور داخلۀ افغانستان می‌گوید که دواخان مینه پال، رییس اطلاعات و رسانه‌های حکومت افغانستان در کابل ترور شده است.

میرویس ستانکزی، سخنگوی این وزارت به خبرنگاران گفت که آقای مینه پال ظهر امروز جمعه ششم اگست (۱۵ اسد) در ساحۀ دارالامان از مربوطات حوزۀ هفتم امنیتی شهر کابل مورد گلوله‌باری افراد مسلح قرار گرفت.

آقای ستانکزی افزود: "ترورستان رو سیاه، بزدل و وحشی، یک بار دیگر دست به وحشت و یک عمل بزدلانه زده و یک جوان رشید، وطن دوست و مبارز را که همواره در مقابل تبلیغات دشمن مانند یک کوه فولادین ایستاد بود ....در یک عمل تروریستی به شهادت رسانده اند."

گفته می‌شود که آقای مینه پال در هنگام ادای نماز مورد حمله مسلحانه قرار گرفته و مهاجمان از محل فرار کرده اند.

طالبان مسوولیت ترور دواخان مینه پال، رییس اطلاعات و رسانه‌های حکومت افغانستان را به عهده گرفته اند.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید کشته شدن دوا خان مینه‌پال را به نمایندگی از دولت ایالات متحده به شدت محکوم کرد.

خانم ساکی گفت: "اگر طالبان ادعا می کنند که مشروعیت بین المللی می خواهند، این اعمال به آنها مشروعیت نمی‌بخشد. آنها مجبور نیستند در این مسیر باقی بمانند، آنها می توانند همان انرژی را به روند صلح وقف کنند... و ما به شدت از آنها می‌خواهیم که چنین کنند، این همان چیزی است که مردم افغانستان به آن نیاز فوری دارند."

راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده در کابل دوا خان مینه‌پال را یک دوست و همکار خوانده و از کشته شدن وی اظهار تاسف کرده است. او می‌گوید که آقای مینه‌پال همواره معلومات صادقانه به همه افغان‌ها ارایه می‌کرد.

این دپلومات امریکایی در تویتی نگاشته است: "این قتل ها نقض حقوق بشر و آزادی بیان افغان ها است. "

آقای مینه پال در اوایل ماه اپریل ۲۰۱۶ میلادی به عنوان معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به کارش آغاز کرد و به تازگی مسوولیت مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت این کشور را به عهده گرفته بود.

بر اساس معلومات ریاست جمهوری افغانستان، آقای مینه پال از رشته حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل فارغ شده و همچنین به حیث خبرنگار در رادیو آزادی کار کرده است.

آقای مینه پال همچنین به عنوان رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت قندهار و سرپرست ریاست کتابخانه های عامه ایفای وظیفه کرده بود.

XS
SM
MD
LG