لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: دفاع از اوکراین در برابر تهاجم روسیه برای دموکراسی حیاتی است


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در جریان سخنرانی در قصر سلطنتی پولند
جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در جریان سخنرانی در قصر سلطنتی پولند

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز شنبه ۲۶ مارچ (ششم حمل) در پولند اعلام کرد که دفاع غرب از اوکراین در برابر تهاجم روسیه برای محافظت از دموکراسی در سراسر جهان برای نسل های آینده حیاتی است.

آقای بایدن در وارسا که جنگ روسیه علیه اوکراین "نمونه‌ای از قدیمی‌ترین انگیزه‌های بشر برای کاربرد وحشیانه‌ای زور و اطلاعات نادرست جهت ارضای میل به قدرت و کنترول مطلق است".

حدود ۳۰۰۰ نفر از جمله پناهندگان اوکراینی در بیرون قصر شاهی پولند که در جریان جنگ‌جهانی دوم تخریب و در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ بازسازی شد، پخش مستقیم سخنرانی رییس جمهور ایالات متحده را تماشا می‌کردند.

بایدن گفت: "ما باید اکنون تعهد کنیم که برای مدت طولانی در این مبارزه حضور داشته باشیم."

آقای بایدن خطاب به مردم اوکراین گفت: " پیام من برای شما مردم اوکراین این است که ما در کنار شما ایستاده‌ایم. او تاکید کرد که تمام دموکراسی‌های جهان وظیفه دارند به مردم اوکراین کمک کنند. "

رییس جمهور امریکا با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد روسیه گفت که برای تحریم‌های غرب علیه روسیه، این ولادیمیر پوتین است که باید سرزنش شود. او افزود یک وجب از خاک ناتو را از دست نخواهیم داد و تهاجم به اوکراین به شکست استراتیژیک برای روسیه تبدیل شده است.

جو بایدن همچنین با نکوهش اقدام رییس جمهور روسیه در تهاجم بر اوکراین گفت که مردم روسیه سزاوار آینده‌ای بهتر استند.

آقای بایدن در ادامه به تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه از جمله بانک مرکزی و ممنوعیت صادرات انرژی این کشور به امریکا اشاره کرد و افزود که هم‌اکنون ارزش یک دالر امریکایی برابر با ٢٠٠ روبل است و اقتصاد روسیه که اینک در ردهٔ یازدهم جهان قرار دارد و به زودی حتی در بین ٢٠ اقتصاد برتر جهان نخواهد ماند.

رییس جمهور بایدن گفت که برخلاف ادعای کرملین ناتو یک اتحاد دفاعی است. او به همتای روسی خود هشدار داد که حتا به ورود به یک وجب خاک ناتو هم فکر نکند و افزود که نیروهای امریکایی برای دفاع از ناتو در اروپا حضور دارند نه ورود به جنگ با روسیه.

جو بایدن در ادامه ضمن اشاره به دیدارش با آوارگان اوکراینی و وضعیت اسف‌بار آنها، از پولند و مردمش به خاطر میزبانی سخاوتمندانه از اوکراینی‌ها قدردانی کرد. او وارسا را نماد آزادی عنوان کرد.

جو بایدن از روز چهارشنبه گذشته در اروپا به سر می‌برد. او روز پنجشنبه در سه نشست سران ناتو، گروه جی-٧، و اتحادیه اروپا شرکت کرد.

رییس جمهور در نشست سران ناتو در مقر این سازمان در بروکسل گفت که تداوم دراز‌مدت تحریم‌های غرب علیه روسیه می‌تواند پوتین را وادار به عقب‌نشینی کند.

پولند که عضو ناتو است و با اوکراین سرحد مشترک دارد، تا حال بیش از دو میلیون مهاجر اوکراینی را پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG