لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما گزارش‌های تلفات ملکی در کندز را تکاندهنده خواند


مسؤولان افغان می‌گویند که در این حملات ۹ نفر کشته و ۶۱ نفر دیگر زخمی شده است

هیات معاونت ملل متحد برای افغانستان یا یوناما گفته است که گزارش‌های مبنی بر تلفات ملکی در کندز "تکاندهنده" است و این گزارش‌ها را فعالانه بررسی می‌کند.

با گذشت بیش از ۲۴ ساعت از بمباران قوای افغان در دشت ارچی کندز، هنوز شمار دقیق و هویت قربانیان آن رویداد روشن نشده است.

یوناما در تویتر رسمی خود نوشته است که گروه‌های حقوق بشری در ساحه سرگرم گردآوری حقایق استند.

مسؤولان صحی کندز می‌گویند که در بمباردمان قوای افغان در روستان فتان ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز، ۹ تن کشته شده و ۶۱ تن دیگر به شمول ۱۵ کودک زخم برداشته اند.

داکتر محمد نعیم منگل، مسؤول شفاخانۀ حوزوی کندز به خبرنگاران گفت که هفت کشته و ۵۷ زخمی به شمول ۱۷ کودک به شفاخانه حوزوی کندز منتقل شدند که با سایر کلینیک‌ها نیز با آنان در بخش عاجل کمک کرده اند.

داکتر فرید خیبر، مسؤول کلینیک بازار دشت ارچی، گفت که دو جسد از این کلینیک به خانواده‌های شان سپرده شده اند و زخمیان به مرکز کندز منتقل گردیدند.

محمد انور فرید، مدیر اداری شفاخانۀ ۵۰ بستر امام صاحب، به صدای امریکا گفت که دو زخمی سطحی به این مرکز صحی مراجعه کردند که پس از پانسمان مرخص شدند.

نعمت‌الله تیموری، سخنگوی والی کندز، گفت که در بمباران قوای هوایی افغان در دشت ارچی، ۳۵ جنگجوی طالبان که اتباع تاجیکستان و اوزبیکستان نیز شامل شان اند، کشته و زخمی شده اند.

اما روز گذشته، محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که در حمله هوایی در دشت ارچی، ولایت کندز بیش از ۳۰ تندرو به شمول ۹ فرمانده طالبان کشته و شمار زیادی مجروح شده اند.

به گفتۀ مقام‌های افغان، قوای هوایی افغانستان، جلسه‌ای طالبان را که در آن هیأتی از شورای کویته نیز حضور داشت، هدف بمباران قرار داده است.

ولی طالبان ادعا کرده اند که بمباران بر جلسۀ دستاربندی یک مدرسۀ دینی که در آن هیچ عضو طالبان یا شورای رهبری آن گروه شرکت نداشتند، صورت گرفته است.

یوناما از همه طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته است تا در نبردها از مردم ملکی حفاظت کرده و از تلفات و آسیب رساندن به آنان جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG