لینک های دسترسی

Breaking News

بمباردمان اردوی ملی افغان در کندز تلفات سنگین برجاگذاشت


این حمله بر یک ساحۀ زیر نفوذ طالبان انجام شده است

به گفته مقام‌های افغان، قوای هوایی افغانستان، جلسه‌ای طالبان را که در آن هیأتی از شورای کویته نیز حضور داشت، هدف بمباران قرار داده است.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که در حمله هوایی در دشت ارچی، ولایت کندز بیش از ۳۰ تندرو به شمول ۹ فرمانده طالبان کشته و شمار زیادی مجروح شده است. رادمنش گفت که هیچ فرد ملکی در محل رویداد موجود نبوده است.

این در حالیست که طالبان می‌گویند، این بمباردمان بر یک مدرسه مذهبی زمانی صورت گرفت که مراسم فراغت شاگردان جریان داشت. طالبان ادعا می‌کنند که ده‌ها غیرنظامی در این حمله کشته شده اند.

مردم محل نیز کشته‌شدن افراد ملکی را در این رویداد تائید می‌کنند و می‌گویند تعدادی از اطفال که در این حمله مجروح شده اند در شفاخانه محل، تحت تداوی قرار دارند.

غلام حضرت کریمی، سخنگوی فرقۀ بیستم اردوی ملی افغان در کندز می‌گوید، این جلسه به خاطر آمدن هیأت بلندپایۀ طالبان از کویته و باجور دایر شده بود و برعلاوۀ آن مانور نظامی "قطعه سرخ" طالبان نیز جریان داشت که بمباران صورت گرفت.

آقای کریمی گفت که در بین کشته‌های این رویداد افراد بلندپایۀ طالبان چون مولوی بریال، مولوی شاهدالله، مولوی زاهدالله و مولوی ممتاز هم شامل استند.

این در حالیست که اسلام‌الدین، مدیر اجرائیه ولسوالی دشت ارچی می‌گوید که در این حمله حدود ۱۵۰ تن کشته و زخمی شده اند. به گفتۀ وی، در آن ساحه طالبان حاکم اند و مأموریت دولتی در مورد آمار دقیق تلفات معلومات ندارند.

باشندگان محل، آمار کشته‌ها و زخمیان را زیاد می‌گویند و می‌افزایند که هنگام بمباران، شمار زیاد مردم در محل تجمع کرده بودند.

یک شاهد رویداد از محل به رادیو آشنا – صدای امریکا می‌گوید که برادر وی نیز زخمی است و در مسجدی که طالبان در آنجا تجمع کرده بودند، مردم ملکی زیادی نیز حضور داشتند و اکثراً مردم ملکی کشته اند.

XS
SM
MD
LG