لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: می‌خواهیم از افغانستان علیه امریکا حمله صورت نگیرد


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده امروز چهارم اگست (۱۳ اسد) گفت که واشنگتن به خروج از افغانستان مایل است، اما نمی‌خواهد افغانستان بار دیگر به سکوی حملات علیه ایالات متحده تبدیل شود.

آقای پمپیو امروز در سدنی در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع آسترالیا گفت: " دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده به گونه آشکار گفته است که به یک راه حل دپلوماتیک در افغانستان تمایل دارد؛ راه حلی که اجازه دهد منابع خویش در افغانستان را کاهش دهیم و در عین زمان اطمینان حاصل کنیم که افغانستان هیچ زمانی، دیگر به سکوی حملات علیه ایالات متحده امریکا تبدیل نشود."

لیندا رینالدس، وزیر دفاع آسترالیا نیز گفت که یگانه راه پایان جنگ درافغانستان، توافق از طریق مذاکره است.

او در اشاره به نتایج مذاکرات صلح و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت: "ما در انتظاریم، اما تا حال تصمیمی اتخاذ نکرده ایم و بر اساس موضوعات و اولولیت های منطقوی، ملاحظات خویش در افغانستان را خواهیم داشت، اما هر کاری را که انجام می‌دهیم بر اساس مشوره حکومت افغانستان خواهد بود."

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده برای مصالحه افغانستان، دور هشتم مذاکرات با نمایندگان طالبان را در قطر آغاز کرده است.

آقای خلیلزاد در صفحۀ تویتر اش نیز تاکید کرده است که خروج نیروهای بین المللی از افغانستان بر اساس شرایط موجود در منطقه صورت خواهد گرفت نه در توافقنامۀ با طالبان.

او نوشته است: " ما به دنبال یک توافقنامۀ صلح هستیم نه توافقنامه خروج، توافقنامۀ صلحی که زمینه خروج را مساعد سازد. حضور ما در افغانستان وابسته به شرایط می‌باشد و هر گونه خروج هم وابسته به شرایط خواهد بود."

اما سهیل شاهین، سخنگوی نمایندگی سیاسی طالبان در قطر به صدای امریکا گفت که بحث عمدۀ مذاکرات امروزی، تعین جدول زمانی خروج نیروها از افغانستان خواهد بود.

سهیل شاهین، در صفحۀ تویتر اش نوشته است: " امروز مذاکرات را آغاز کردیم و ممکن چند روز جریان بیابد. اگر توافقنامه نهایی شود پس بر اساس آن، در یک زمان معین تمامی نظامیان خارجی از افغانستان بیرون خواهند شد و زمینه برای مذاکرات با جناح‌های افغان نیز مساعد خواهد شد."

طالبان تا به حال برای مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان، تمایل نشان نداده اند اما حکومت افغانستان می‌گوید که آمادۀ مذاکرات مستقیم با طالبان است.

حکومت افغانستان هفت گذشته از تعین یک هیات ۱۵ نفری برای مذاکرات مستقیم با طالبان نیز خبر داده است.

دور هشتم مذاکرات میان نماینده ایالات متحده و طالبان در قطر دیروز آغاز شده است و هر دو طرف امیدوار اند در اخیر این دور مذاکرات به توافقی دست یابند.

XS
SM
MD
LG