لینک های دسترسی

Breaking News

توزیع آزمایشی برق بند سوختوک در دایکندی آغاز شد


پس از اکمال کار ساختمانی و آبگیری "بند برق سوختوک"، به تازگی توزیع برق از این بند به صورت آزمایشی در شهر نیلی، مرکز دایکندی آغاز شد.

محمدعلی ارزگانی، معاون مالی و اداری دایکندی به صدای امریکا گفت که کار ساختمانی، ایجاد شبکهٔ برق‌رسانی و مراحل آبگیری این بند به صورت موفقانه پس از هفت سال پایان یافت.

آقای ارزگانی افزود: "فعلاً به صورت امتحانی برق بند سوختوک با شبکهٔ برق شهری وصل شده است و قرار است دوهزار خانواده از آن مستفید شوند."

کار ساختمانی بند برق سوختوک حدود ۷ سال پیش در نه کیلومتری مرکز شهر نیلی بر روی دریایی لزیر دایکندی آغاز شده بود.

به گفتۀ مسوولان شرکت برشنا در دایکندی، این بند برق، با هزینهٔ ۴.۹ میلیون دالر از بودجهٔ این شرکت ساخته شده است.

بند برق سوختوک ظرفیت تولید ۷۰۰ کیلووات انرژی برق را دارد اما علی‌جان مصدق، آمر دفتر شرکت برشنا در دایکندی گفت که در حال حاضر تنها ۳۵۰ کیلووات برق آن به صورت آزمایشی استفاده می‌شود.

آقای مصدق افزود: "فعلاً مرکز شهر نیلی از برق بادوام و مطمین این بند استفاده می‌کند و شبکهٔ برق‌رسانی شهری نیز به پایۀ اکمال رسیده است."

آقای مصدق افزود که به زودی یک هیات تخنیکی این بند را بررسی خواهد کرد و پس از آن این بند به صورت رسمی افتتاح می‌شود.

در حال حاضر فی کیلووات برق این بند، ۳۱.۵ افغانی به مشترکین فروخته می‌شود. اما شماری از باشندگان دایکندی و مستفید شوندگان آن، نرخ تعیین‌شده را گزاف خوانده و خواهان کاهش آن شده اند.

شرکت برشنا گفته است که کار طرح جامع یکسان‌سازی نرخ برق در سطح افغانستان جریان دارد و پس از تکمیل آن، برق در تمامی ولایات به یک قیمت عرضه خواهد شد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG