لینک های دسترسی

Breaking News

مقام‌های لغمان: ده‌ها جنگجوی داعش به دولت تسلیم شدند


مقامات ولایت لغمان از تسلیم‌شدن والی نام نهاد و ده‌ها جنگجوی داعش در این ولایت خبر داد و تایید کردند که این جنگجویان داعش از کنر متواری شده بودند.

محمد آصف ننگ، والی لغمان در مراسم تسلیمی این افراد گفت که ۳۰ جنگجوی داعش به رهبری ملا فیروز والی نام نهاد این گروه برای ولایت لغمان، روز پنجشنبه به دولت تسلیم شدند.

آقای ننگ افزود که این جنگجویان داعش، باشندگان اصلی لغمان استند: "داعش می خواست در هر منطقه قرارگاه‌های کوچک داشته باشد و لغمان نیز هدف بود و هدف بزرگی بود اما نیروهای امنیت ملی ما بسیار کار بزرگ کردند و لغمان را مصوون نگه‌داشتند".

والی لغمان تایید کرد که داعش در دره نورلام و گونده گل در ولسوالی علینگار این ولایت اندک تحرکاتی دارند؛ اما برای مهار آن نیز تدابیری روی دست گرفته شده است.

بریدجنرال غلام حیدر رحمان‌زی، رییس امنیت ملی لغمان گفت که برعلاوۀ این جنگجویان داعش، قرار است ده‌ها جنگجوی دیگر آن گروه نیز سلاح بر زمین بگذارند.

او افزود: "هفتاد نفر دیگر نیز تسلیم می‌شوند که این در کل برای امنیت کشور و امنیت زون شرق یک مژده خوبی خواهد بود، به اینها گفتیم که یا تسلیم شوید و یا کشته می‌شوید".

ملا فیروز والی نام نهاد داعش برای لغمان که با جنگجویانش به امنیت ملی افغانستان تسلیم شده، دلیل این اقدامش را چنین گفت: "فعالیتی که داشتم، باعث اذیت مردم می‌شد و خواستم با مردم خود در فضای صلح به سر ببرم".

قبل از این حضور داعش در لغمان هیچ تایید نشده بود. مقامات در لغمان می‌گویند که پس از فشارهای نظامی بر داعش در ولایت کنر، جنگجویان آن گروه که باشندگان لغمان بودند، به خانه‌های خود برگشته و تصمیم گرفته اند که تسلیم شوند.

این در حالی است که روز دوشنبۀ همین هفته، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای مصالحه افغانستان از اعلامیۀ اخیر طالبان منبی بر مقابله با دهشت افگنان به ویژه گروه داعش در برخی از ولایت‌های شرقی افغانستان استقبال کرد.

زلمی خلیلزاد گفت که عملیات اخیر آن‌ها علیه دهشت‌افگنان در کنر، اقدامات مثبت است.

XS
SM
MD
LG