لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ روسیه بر یک مکتب در اوکراین ده‌ها کشته بر جا گذاشت


مقام‌ها در اوکراین روز یکشنبه هشتم می (۱۸ ثور) گفتند که هراس آن می‌رود که در حملهٔ روسیه بر یکی از مکاتب در شرق اوکراین ده‌ها نفر کشته شده باشند. در این مکتب در حدود ۹۰ اوکراینی پناه برده بودند.

والی لوهانسک، منطقهٔ که از هفته‌ها به این‌سو شاهد درگیری‌های شدید میان قوای روسی و اوکراینی بوده است،‌ گفت که ۳۰ نفر از این مکتب نجات داده شده اند، اما سایر افرادیکه در مکتب پناه برده بودند، احتمالاََ جان‌ باخته اند.

سرهی گایدای، والی لوهانسک، در یک پیام انستاگرام گفته است که ۶۰ نفر دیگر زیر آوار ساختمان مکتب گیر مانده بودند و شاید همهٔ آن‌ها تا حال جان باخته باشند.

آقای گایدای همچنین گفته است که در یک گلوله‌باری جداگانه در شهرک پریویلیا، واقع در نزدیکی این مکتب، یک کودک ۱۱ ساله و نوجوان ۱۴ ساله نیز کشته شده اند.

حملات اخیر در منطقهٔ دونباس اوکراین در حالی تشدید یافته است که قوای روسی در میدان جنگ موفقیت‌های داشته است.

موفقیت نظامی روسیه در شرق اوکراین در حالی به دست آمده است که قرار است روسیه از نهم می که مصادف با سالروز پیروزی اتحاد جماهیر شوروی پیشین بر آلمان نازی است، رسم و گذشت بزرگ نظامی در مسکو برگزار کند.

اما لیندا تامس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در ملل متحد، به تلویزیون CNN امریکا گفته است که روسیه با تهاجم نظامی بر اوکراین،‌ "هیچ چیزی برای تجلیل'' ندارد و ''فقط برای منزوی ساختن خود" از جامعه بین‌المللی ''موفقیت'' داشته است.

در همین حال،‌ جستن ترودو،‌ صدراعظم کانادا، در یک سفر غیرمنتظره به کیف، پایتخت اوکراین، با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور آن کشور، ملاقات کرده و سفارت کشورش را در کیف بازگشایی کرد.

از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، بیش از ۳۲۰۰ غیرنظامی در آن کشور کشته و هزاران غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

این جنگ موجب شده تا بیش از ۵.۲ میلیون اوکراینی کشور شان را ترک کنند و بیش از ۷.۵ میلیون جمعیت در داخل قلمرو آن کشور از خانه های شان بی‌جا شده اند.

XS
SM
MD
LG