لینک های دسترسی

Breaking News

رهبران جی۷: رفتار پوتین با اوکراین به مردم و تاریخ روسیه شرم به بار می‌آورد


عکس آرشیف؛ رهبران کشورهای عضو جی۷

رهبران کشورهای عضو جی۷ (هفت اقتصاد بزرگ جهان) با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که تهاجم بی‌جهت ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه بر اوکراین مایۀ "شرمساری روسیه و قربانی‌های تاریخی مردم آن کشور" است.

در این اعلامیه که در پایان نشست مجازی رهبران جی۷ به مناسبت یادبود از ختم جنگ جهانی دوم نشر شد، آمده است: "روسیه مقررات بین‌المللی، به ویژه منشور سازمان ملل متحد را که پس از جنگ دوم جهانی تهیه شد تا نسل‌های بعدی را از بلای جنگ در امان نگه‌دارد، نقض کرده است."

در اعلامیۀ این هفت کشور – ایالات متحده، فرانسه، کانادا، آلمان، ایتالیا، جاپان و بریتانیا- آمده است: "ما در عزم خود برای اینکه رییس جمهور پوتین نباید برندۀ جنگ علیه اوکراین شود، متحد باقی می‌مانیم."

این هفت کشور متعهد شده اند که اتکا به منابع انرژی روسیه را کاهش داده و از واردات انرژی از روسیه پرهیز خواهند کرد، اما دقیقاً مشخص نشده است که در این زمینه هر کشور چه اقدامی را اتخاذ خواهد کرد.

با اینحال، برگزاری این نشست که ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین نیز در آن شرکت داشت، گام مهم دیگر در زمینۀ اعمال فشار اقتصادی بر روسیه تلقی شده و نیز اتحاد جامعۀ جهانی را در برابر اقدامات مسکو برجسته می‌کند.

قصر سفید با نشر اعلامیۀ جی۷ و با اشاره به کاهش وابستگی و توقف واردات انرژی از روسیه به شمول نفت گفته است: "این ضربۀ سختی به شریان عمدۀ اقتصادی پوتین است و دسترسی او را به عوایدی که برای تمویل جنگ بدان نیازمند است، قطع می‌کند".

کشورهای غربی تا کنون در زمینۀ وضع تحریم‌ها بر مسکو هماهنگ عمل کرده‌اند، اما در بخش تحریم واردات نفت و گاز اقدامات غرب چندان زیاد هماهنگ نبوده است.

ایالات متحده که مشتری بزرگ منابع نفت و گاز روسیه نبوده است، از قبل واردات این منابع طبیعی انرژی را از روسیه متوقف کرده است. اما کشورهای اروپایی گفته اند که امسال دو سوم اتکای خود را به نفت و گاز روسیه کاهش خواهند داد.

برگزاری نشست جی۷ به تاریخ هشتم می نیز نمادین است، زیرا کشورهای اروپایی در این روز از پایان جنگ جهانی دوم یادبود به عمل می‌آرند.

همچنین، قرار است روسیه به تاریخ نهم می با برگزاری رسم گذشت بزرگ نظامی، از سالروز پیروزی اتحاد شوروی در برابر آلمان نازی تجلیل کند.

قصر سفید همچنین گفته است که دور تازۀ تحریم‌ها بر روسیه وضع می‌شود که بر دو بخش عمده تمرکز خواهد داشت: رسانه‌ها و دسترسی شرکت‌ها و ثروتمندان روسیه به خدمات محاسباتی و مشورتی ایالات متحده.

ایالات متحده کانال یک تلویزیون روسیه و تلویزیون ملی آن کشور را که مهمترین شبکه‌های نشراتی بازار اسهام روسیه است، تحریم کرده است و تمام شرکت‌های امریکایی از تمویل این دو رسانه از طریق نشر اشتهارات یا فروش تجهیزات به آنان منع شده اند.

یک مقام قصر سفید که نخواست نامش گرفته شود، به خبرگزاری فرانس‌پرس گفت که "شرکت‌های امریکایی نباید در تمویل شایعه‌پراگنی روسیه" دخیل باشند و به گفتۀ وی این دو شبکۀ تلویزیونی روسیه مستقیم یا غیر مستقیم از سوی کرملین اداره می‌شوند.

همچنین بر اساس تحریم‌های جدید واشنگتن بر مسکو، نهادهای مشورتی مالی و محاسباتی امریکا از ارایۀ خدمات به همگان در فدراسیون روسیه منع شده اند. این مقام قصر سفید گفته است که روسیه از این خدمات احتمالاً برای گریز از تحریم‌ها یا درآمد غیرقانونی سود خواهد جست.

ایالات متحده همچنین صدور محصولات امریکایی را به روسیه منع کرده است که طیفی از کالاها، به شمول ابزار سنگین مثل بلدوزر، دستگاه‌های تهویه و بخار و مرکز گرمی شامل آن می‌شود.

به همین ترتیب، ایالات متحده روز یکشنبه اعلام کرد که محدودیت‌های ویزه را بر ۲۶۰۰ مقام روسی و بلاروسی وضع کرده است.

XS
SM
MD
LG