لینک های دسترسی

Breaking News

ده‌ها زندانی دیگر افغان از زندان‌های پاکستان آزاد شدند


وزارت خارجه حکومت طالبان می‌گوید که ۶۶ زندانی افغان به شمول کودکان روز چهارشنبه ۲۴ می (سوم جوزا) از زندان‌های ایالت سند پاکستان آزاد و به افغانستان منتقل شدند.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این زندانیان آزاد شده از طریق چمن - سپین بولدک به هزینه حکومت طالبان به افغانستان برگردانده شدند.

او گفته است: "قابل یادآوری است که با تلاش امارت اسلامی تا کنون دوهزار و ۳۴۲ زندانی افغان از زندان‌های مختلف پاکستان آزاد و به کشورشان بازگشته اند".

وزارت خارجه طالبان در مورد دلیل بازداشت و زندانی‌شدن این مهاجرین افغان توسط پولیس پاکستان چیزی نگفته است، اما رسانه‌های پاکستانی در دسمبر سال گذشته میلادی گفته بودند که پولیس ایالت سند این کشور صدها مهاجر افغان را به دلیل نداشتن مدارک قانونی اقامت پاکستان بازداشت و زندانی کرده است.

وزارت خارجۀ حکومت طالبان به تاریخ ۲۹ اپریل (نهم ثور) نیز از آزادی ۵۶ زندانی افغان به شمول زنان و کودکان از زندان‌های ایالت سند خبر داده بود.

هم‌زمان با آزادی این ۶۶ زندانی افغان، مولوی عبدالجبار تخاری، قنسول منصوب‌شدۀ طالبان در کراچی، در پیامی ویدیویی از حکومت پاکستان خواسته است که روند بازداشت مهاجران افغان در آن کشور را متوقف کند.

تخاری همچنان از حکومت پاکستان خواسته است که هر چه زودتر افغان‌های زندانی در زندان‌های این کشور را آزاد کند. اما او نگفته که در حال حاضر چه تعداد مهاجرین افغان در زندان‌های پاکستان محبوس اند.

خبر بازداشت مهاجرین افغان در زندان‌های پاکستان پس از نشر ویدیویی در رسانه‌های داخلی به گونۀ گسترده انعکاس یافت که در آن دیده می‌شود که کودکان با زنان افغان در یک اتاق زندان با زنجیر بسته شده ‌اند.

بر اساس آمار کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در حال حاضر یک میلیون و ۳۰۰ هزار مهاجر افغان با مدارک قانونی و صدها هزار مهاجر دیگر فاقد اسناد در پاکستان زندگی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG