لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: خروج نیروهای خارجی آرزوی افغانها است


ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به سخنان وزیرخارجه ایالات متحده در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان، می‌گوید که آنان نیز می‌خواهند صلح در افغانستان برقرار شود و نیروهای خارجی در آنجا حضور نداشته باشند.

ریاست جمهوری می‌افزاید که با طالبان نیز از موقف قوی وارد گفتگو می‌شوند و این گروه باید خواست‌های دولت افغانستانرا بپذیرند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، امروز (٢٨ آگست) به خبرنگاران گفت که از موقف قوی با طالبان وارد مذاکره خواهند شد و اگر حکومت خواستار صلح با طالبان است، به گفته آقای صدیقی به معنی شکست نیست.

آقای صدیقی افزود که طالبان جز مذاکره با حکومت افغانستان به عنوان طرف اصلی، راه دیگری برای زنده ماندن و وارد شدن در زندگی سیاسی ندارند.

این مقام حکومت افغانستان در مورد پذیرش خواست‌های طالبان در مذاکرات بین‌الافغانی گفت "ما از یک موقف قوی نظامی و سیاسی صحبت می‌کنیم، موقف ما از نظر سیاسی و نظامی بسیار قوی است، نهادهای بزرگ و قوی داریم و طالبان یک گروپ است، آنان باید خواست‌های ما را بپذیرند، پس ما چطور فرمایشات آنان پذیرفته می‌توانیم آن فرمایشات هرچی که باشد".

سخنگوی رییس جمهور تاکید کرد که پیشرفت‌ها در پروسه صلح، نتیجه تلاش‌های حکومت افغانستان است.

این در حالیست که به تازگی مایک پامپیو، وزیر خارجه ایالات متحده در مورد مذاکرات صلح با طالبان گفته که کشورش می‌خواهد هرچه زودتر سربازان خویش را از افغانستان خارج کند.

آقای صدیقی در واکنش به اظهارات این مقام بلند پایه امریکایی گفت که خواست حکومت افغانستان نیز خروج نیروهای خارجی از این کشور است، اما مشروط بر تامین صلح در افغانستان.

آقای صدیقی افزود که توانایی‌های نیروهای افغان رو به افزایش است و "آرزوی نبودن عساکر امریکایی در افغانستان است که همه ما می‌خواهیم که یک روز شود که افغانستان به حیث یک کشور از این استثنا خارج شود که نیروهای خارجی در کشورش باشد".

اما به گفته آقای صدیقی، حضور سربازان خارجی در افغانستان " فعلأ ضرورت است برای تهدیدات مشترک، برای از بین بردن تهدید و چالش‌های که مشترکأ داریم به حیث یک کشور".

نهمین دور مذاکرات ایالات متحده و طالبان نزدیک به ختم شدن است و قرار است زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان به کابل سفر کند.

حکومت افغانستان بارها گفته است که مذاکرات بین‌الافغانی تعیین کننده توافق صلح است، اما این که چی زمانی این روند آغاز خواهد شد، مشخص نیست.

طالبان گفته اند که نمایندگان حکومت افغانستان را به عنوان نمایندگان یک گروه می‌شناسند نه هیات دولت.

XS
SM
MD
LG