لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو چین را به 'نسل کشی' مسلمانان اویغور متهم کرد


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته است که چین با سرکوبگری مسلمانان اویغور در شین‌ژیانگ مرتکب "نسل کشی و جنایت علیه بشریت" شده است.

آقای پمپیو با نشر بیانیه‌ای گفته است: "پس از بررسی محتاطانۀ حقایق دست داشته، به این نتیجه رسیدم که جمهوری خلق چین زیر رهبری و کنترول حزب کمونست چین علیه اویغورهای عمدتاً مسلمان و دیگر گروه های اقلیت نژادی و مذهبی در شین‌ژیانگ مرتکب نسل کشی شده است."

در این بیانیه از قول وزیر خارجۀ ایالات متحده آمده است: "باورمندم که این نسل کشی جریان دارد و ما شاهد تلاش‌های سیستماتیک دولت چین برای ریشه کن کردن اویغورها استیم."

این اقدام که درست یک روز پیشتر از تحلیف جو بایدن، به صفت رییس جمهور جدید ایالات متحده اتخاذ می‌شود، روابط از پیش پرتنش میان دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان را تلخ‌تر خواهد کرد.

کانگرس ایالات متحده به تاریخ ۲۷ دسمبر از حکومت این کشور خواست تا در جریان ۹۰ روز مشخص کند که آیا کار اجباری و دیگر جنایات علیه اویغورها و دیگر اقلیت‌های مسلمان در چین جنایت علیه بشریت یا نسل کشی تلقی می‌شود یا خیر.

چین به خاطر کمپ‌های کار اجباری در شین‌ژیانگ که به ادعای مقام‌های چینی "مراکز آموزش‌های حرفه" است، به گونۀ پیوسته و گسترده تقبیح شده است. اما بیجینگ این ادعاها را در می‌کند.

ستاد انتخاباتی جو بایدن پیش از انتخابات ریاست جمهوری سوم نومبر در ایالات متحده گفته بود که در غرب شین‌ژیانگ چین نسل کشی به وقوع می‌پیوندد.

این تصمیم ایالات متحده به مفهوم توبیخ فوری نیست، اما وسیله‌ای است تا شرکت‌های کشورهای خارجی را وا دارد که پیش از تعامل با شین‌ژیانگ که بزرگترین تولید کنندۀ منسوجات نخی در جهان است، عمیق‌تر بیاندیشند.

ایالات متحده هفتۀ گذشته بر واردات کتان و محصولات بادنجان رومی شین‌ژیانگ ممنوعیت وضع کرد.

XS
SM
MD
LG