لینک های دسترسی

Breaking News

امیدواری ترکیه برای روابط بهتر با ادارهٔ بایدن


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز جمعه ۱۵ جنوری (۲۶ جدی) گفت که او می خواهد با دولت جدید ایالات متحده تحت قیادت جو بایدن، راه حلی را برای خریداری جت های اف-۳۵ امریکایی پیدا کند.

روابط انقره و واشنگتن زمانی به تیرگی گراید که ماه گذشته ایالات متحده به خاطر خریداری سیستم دفاع راکتی اس- ۴۰۰ روسی از سوی ترکیه، بر اداره صنایع دفاعی ترکیه، رییس و سه کارمند این اداره تحریم هایی را وضع کرد.

ایالات متحده پیش از این نیز در سال۲۰۱۹ در پاسخ به خریداری میزایل های اس-۴۰۰ ساخت روسیه، فروش جت های اف-۳۵ امریکایی به انقره را متوقف کرده بود. ترکیه یکی از عمدترین خریدار های این جت ها و پرزه جات آن محسوب می‌شد.

ایالات متحده می گوید که سیستم اس-۴۰۰ تهدیدی برای طیاره‌های جنگی اف -۳۵ و سیستم های دفاعی گسترده‌تر ناتو است و می تواند به روسیه کمک کند تا طیاره های جنگی غربی را بهتر هدف قرار دهد؛ ادعایی که ترکیه همواره آنرا رد کرده است.

آقای اردوغان تصمیم ایالات متحده برای عدم تحویل جت های اف-۳۵ به ترکیه را "یک اشتباه جدی" خواند.

اما افزود: "امیدوارم پس از مراسم تحلیف بایدن، بتوانیم مذاکرات انجام دهیم و نتایج مثبتی را در این مورد ببینیم."

رییس جمهور ترکیه گفت که در اواخر ماه جنوری در مورد محموله دوم سیستم اس- ۴۰۰ با روسیه گفتگو خواهد کرد.

مقامات ترکیه گفته اند که محموله دوم بخشی از توافق اصلی سال ۲۰۱۷ انقره – مسکو است.

آقای اردوغان به خبرنگاران گفت: "ما اقدامات مربوط به دفاع خود را بدون اجازه از جای دیگری اتخاذ می‌کنیم. ما اجازه نمی‌دهیم کشور دیگری مسیر ما را هدایت کند. "

انتظار می رود که ادارهٔ آقای بایدن با ترکیه جدی تر برخورد کند، اما مقامات ترکی خواستار بهبود روابط با واشنگتن می‌باشند.

ترکیه در سال ۲۰۱۷ قرارداد خریداری سیستم دفاعی اس-۴۰۰ را با روسیه امضا کرد و نخستین محمولۀ بطریه‌های این میزایل در ماه جولای سال گذشته به ترکیه رسید که ارزش آن ۲.۵ میلیارد دالر است.

XS
SM
MD
LG