لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه برای نخستین بار یک فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی می‌فرستد


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز شنبه ۲۹ اپریل (نهم ثور) اعلام کرد که تا پایان سال میلادی یک فضانورد ترکی به ایستگاه فضایی بین المللی سفر خواهد کرد.

اردوغان این خبر را در جریان بازدید از یک نمایشگاه هوانوردی و فضایی در استانبول اعلام کرد. این نخستین حضور رییس جمهور اردوغان پس از بیماری‌اش در جریان یک مصاحبه تلویزیونی در روز سه شنبه بود.

الپر گزراوچی، پیلوت قوای هوایی ترکیه که ۴۳ سال عمر دارد برای این ماموریت انتخاب شده است.

اردوغان گفت: "دوست ما که در اولین ماموریت فضایی سرنشین دار ترکیه می رود، برای مدت ۱۴روز در ایستگاه فضایی بین المللی خواهد ماند."

او افزود: "فضانورد ما در این ماموریت ۱۳ آزمایش مختلف را که توسط پوهنتون‌ها و موسسات تحقیقاتی معتبر کشور تهیه شده است، انجام خواهد داد."

اردوغان گزراوچی را یک پیلوت قهرمان توصیف کرد که موفقیت‌های چشمگیری را در فرماندهی نیروهای هوایی بدست آورده است.

وبسایت ادارهٔ فضایی ترکیه نگاشته که گزراوچی برای مدت ۲۱ سال در نیروی هوایی و به حیث پیلوت طیارهٔ اف-۱۶ خدمت کرده و در انستیتیوت تکنالوژی نیروهای هوایی ایالات متحده تحصیل کرده است.

اردوغان که برای انتخابات عمومی ۱۴ می خود را آماده می‌سازد، اواخر روز سه‌شنبه در جریان یک مصاحبهٔ زندهٔ تلویزیونی بیمار شد و برنامه را ترک کرد. انتخابات ۱۴ می به عنوان مهمترین انتخابات آن کشور در حدود ۱۰۰ سال گذشته تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG