لینک های دسترسی

Breaking News

اسپر: از ساحات نفتی سوریه بیرون نمی‌شویم


مارک اسپر، وزیردفاع ایالات متحده گفته است، آنعده از سربازان امریکایی که در نزدیکی 'ساحات نفتی' سوریه مستقر اند، در حال حاضر آنکشور را ترک نمیکنند.

قبل از این آقای اسپر به روز شنبه ١٩ اکتوبر (۲۷میزان) گفته بود که همه ١٠٠٠ سرباز امریکایی از سوریه به غرب عراق میروند و به مبارزۀ خود علیه جنگجویان گروۀ دولت اسلامی یا داعش ادامه خواهند داد.

آقای اسپر این سخنان را در حالی ابراز داشته که بر اساس گزارش ها، یک کاروان از سربازان امریکایی امروز دوشنبه ٢١ اکتوبر (۲۹ میزان) از سوریه وارد عراق شده اند.

وزیر دفاع ایالات متحده گفته است که"در جنوب سوریه در قریه ها سرباز داریم، در شمالشرق سوریه سرباز داریم که در نزدیکی ساحات نفتی مستقر اند. سربازان مستقر در این قریه ها در پلان خروج فعلی شامل نیستند".

به گفتۀ مارک اسپر "در فاز فعلی خروج از شمالشرق سوریه، سربازانی شامل اند که در امتداد سرحد (میان سوریه و ترکیه) قرار داشتند".

سربازان امریکایی در حالی سوریه را ترک میگویند که با گذشت حد اکثر آتش بس١٢٠ ساعته میان ترکیه و کُردهای سوری، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، امروز از برداشتن گام های بعدی در سوریه، خبر داد.

تصمیم رئیس جمهور ترمپ، مبنی بر خروج سربازان امریکایی از شمالشرق سوریه، باعث شد که حکومت ترکیه یک عملیات وسیع نظامی را در برابر ملیشه های کُرد سوری آغاز کند.

این اقدام واشنگتن با انتقاد تند قانونگذاران امریکایی و کُردهای سوری روبرو شد.

کُردهای سوری برای دفاع از خود، با حکومت بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه، ائتلاف کردند.

سرگی لاوروف، وزیرخارجۀ روسیه، گفته است که کُردها و دمشق هردو بر همکاری روسیه برای تقویت این ائتلاف ابراز علاقمندی کرده اند.

در جنگ چندین سالۀ سوریه، مسکو حامی بشارالاسد بوده است.

وزیر خارجۀ روسیه همچنان گفته است که به کُردهای سوری باید در ساختار قانونی سوریه جا داده شود تا در آینده تهدیدی برای ترکیه نباشند.

XS
SM
MD
LG