لینک های دسترسی

Breaking News

تطبیق واکسین کووید۱۹‌‌‌ در اتحادیه اروپا آغاز شد


تطبیق گستردۀ واکسین کووید۱۹ در کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۲۷ دسمبر (هفتم جدی) آغاز شد و سالمندان و کارکنان صحی نخستین کسانی خواهند بود که این واکسین را دریافت می‌کنند.

اراسیلی هیدالگو، زن ۹۶ ساله نخستین شهروند اسپانیا بود که واکسین کووید۱۹ به بازویش تزریق شد و در ایتالیا، کلاودیا الیفرنینی، پرستار ۲۹ سالۀ شفاخانه، نخستین کسی بود که واکسین کووید۱۹ شرکت فایزر-بیوان‌تک بر بدنش تطبیق شد.

ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و بریتانیا کشورهای اروپایی اند که شاهد میزان بلند ابتلا و تلفات ناشی از همه‌گیری کروناویروس بوده اند.

اتحادیه اروپا با جمعیت حدود ۴۵۰ میلیون نفر، قرارداد خریداری دو میلیارد دوز واکسین کووید۱۹ را با شرکت‌های مختلف امضا کرده است و کشورهای این قاره هدف تعیین کرده اند که در جریان سال ۲۰۲۱ تمام شهروندان بزرگسال خود را واکسین کنند.

با آنکه شمار زیاد کشورهای اروپایی بهترین‌سیستم‌های صحی جهان را دارند، به دلیل گستردگی کمپاین تطبیق واکسین کووید۱۹، شماری از کشورها از کارمندان بازنشستۀ صحی خواسته اند تا برای تزریق این واکسین به مردم، به کمک بشتابند.

این در حالی است که بر اساس برخی نظرپرسی‌ها در اروپا، شمار قابل ملاحظۀ مردم در آن قاره به گرفتن واکسین کووید۱۹ تردید دارند، اما رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تلاش اند تا مردم را متقاعد کنند که برای برگشت به زندگی عادی یک سال پیش، بهترین گزینه واکسین است.

اورسولا وان دیرلین، رییس کمیسیون اروپا که برنامۀ تطبیق واکسین کووید۱۹ را در آن قاره هماهنگ می‌کند، در یک پیام تویتر نوشته است: "به برگرداندن صفحۀ یک سال دشوار آغاز کرده‌ایم. تطبیق واکسین روش پایدار برای بیرون برآمدن از همه‌گیری [کروناویروس] است."

بریتانیا حدود سه هفته پیش و ایالات متحده دو هفته پیش تطبیق واکسین کووید۱۹ را آغاز کردند، اما اتحادیه اروپا به هدف اینکه کشورهای این اتحادیه دسترسی یکسان و برابر به واکسین داشته باشند، با اندکی تاخیر کمپاین تطبیق سرتاسری واکسین کووید۱۹ را آغاز کردند.

با اینحال، هنگری، سلواکیا و آلمان روز شنبه، یک روز پیشتر از دیگر کشورهای اتحادیهٔ اروپا، روند تطبیق واکسین کووید۱۹ را کماکان آغاز کرده بودند.

XS
SM
MD
LG