لینک های دسترسی

Breaking News

پیام‌های رهبران جهان خطاب به رییس جمهور بایدن 


رهبران از سراسر جهان امروز ۲۰ جنوری (اول دلو) در حالی به جوبایدن پیام‌های تبریکی فرستادند که او منحیث ۴۶مین رییس جمهور ایالات متحده حلف وفاداری یاد کرد.

واکنش رهبران جهان نیز مانند مراسم تحلیف غیرمعمول بود؛ در مراسم تحلیف آقای بایدن به دلیل همه‌گیری کروناویروس و نگرانی‌های امنیتی شمار زیادی اشتراک نکرده بودند.

شماری از رهبران اروپایی که روابط متلاطم با دونالد ترمپ داشتند، از روی کار آمدن آقای بایدن اظهار راحتی کردند.

اورسلا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا گفت: "یک بار دیگر، پس از سال‌های طولانی، اروپا در قصر سفید یک دوست دارد."

او به قانونگذاران اروپایی در بروکسل گفت که اروپا از دیر زمانی منتظر این "شفق" در امریکا بود.

این در حالی است که فرانک والتر اشتاینمایر، رییس جمهور آلمان امروز را "یک روز خوب برای دموکراسی" عنوان کرد.

او با نشر اعلامیه‌ای گفت: "احساس راحتی می‌کنم که جوبایدن امروز منحیث رییس جمهور سوگند یاد کرد و به قصر سفید می‌رود. می‌دانم که شمار زیادی از مردم در آلمان احساس مشابه دارند."

اما شماری دیگری از رهبران اروپایی به مشکلات گذشته اشاره نکردند و چنین به نظر می‌رسد که تلاش می‌کنند مطمین شوند که به مثابه متحدین خوب برای ادارهٔ آیندهٔ امریکا دیده شوند.

بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا در یک اعلامیه گفت: "در مبارزهٔ ما با کووید۱۹ و تغییر اقلیم، دفاع، امنیت و ترویج و دفاع از دموکراسی، اهداف ما مشابه است و ملت ‌های ما برای کسب این اهداف دست به دست داده کار خواهند کرد."

جوزپه کونته، صدر اعظم ایتالیا بیشتر بر آینده روابط با امریکا تمرکز داشت. او گفت که در انتظار کار با ادارهٔ‌ رییس جمهور بایدن خواهد بود.

اما صدر اعظم اسپانیا، پدرو سانچز با الفاظ شدید از ادارهٔ دونالد ترمپ انتقاد کرده و پیروزی رییس جمهور بایدن را "پیروزی دموکراسی بر راستگرایی افراطی و سه میتود آن - فریبکاری گسترده، تفرقهٔ ملی و سوی استفاده، حتی خشونت علیه تاسیسات دموکراتیک-" عنوان کرد.

روابط با ناتو

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده بر مصارف کم کشورهای اروپایی در بخش دفاع از خودشان انتقاد داشت و چنین معلوم می‌شود که آقای بایدن نیز این راه را در پیش گیرد، اما بیشتر به گونهٔ دپلوماتیک.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در یک تویت به آقای بایدن و کاملا هرییس، معاون‌اش مبارکباد گفت.

او نوشته است: "امروز آغاز یک فصل جدید برای ایتلاف فرااتلانتیک است. او افزود که یک ناتوی قوی هم برای امریکای شمالی و هم به اروپا موثر خواهد بود."

واکنش‌ها از آسیا

محمد اشرف غنی، رییس‌ جمهور افغانستان در یک تویت به رییس جمهور بایدن مبارکی گفته است.

او نوشته است: "در این روزهای سخت، افغانستان در کنار ایالات متحده - شریک بنیادی ما- می ایستد. در همین حال، افغانستان جهت احیای مشارکت‌ها برای صلح و رسیدگی به مشکلات چند لایه‌ای تروریزم تلاش نو را آغاز می‌کند."

در این حال، هو چونینگ، سخنگوی وزارت خارجهٔ چین در یک کنفرانس خبری گفت: "در جریان چهار سال گذشته، ادارهٔ ایالات متحده اشتباهات بنیادی را در درک ستراتیژیک خود از چین مرتکب شد و سبب آسیب جدی به روابط امریکا-چین گردید."

او اظهار امیدواری کرد که ادارهٔ جدید در واشنگتن در همکاری و احترام متقابل، روابط میان دو کشور را دوباره در مسیر درست قرار دهد.

اما حسن روحانی، رییس جمهور ایران بیشتر بر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تمرکز داشت؛ پیمانی که دونالد ترمپ از آن بیرون شد و تحریم‌های اقتصادی را یک بار دیگر بر ایران وضع کرد.

آقای روحانی اظهار امیدواری کرد که رییس جمهور بایدن دوباره به این توافقنامه ملحق شود.

در لابلای این امیدواری‌ها، در حالی که رییس جمهور روسیه خاموشی اختیار کرده است، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که برای روسیه هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد. اما او تاکید کرد که روسیه خواهان روابط خوب با ایالات متحده است.

XS
SM
MD
LG