لینک های دسترسی

Breaking News

کارشناسان امریکایی به کانگرس: کاهش نیروها از افغانستان اشتباه است 


شماری از کارشناسان امریکایی به کانگرس گفتند که کاهش نیروهای امریکایی از ۴۵۰۰ به حدود ۲۵۰۰ از افغانستان یک اشتباه است.

حکومت دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده پس از آن که کرستوفر میلر را منحیث سرپرست وزارت دفاع این کشور تعیین کرد، تغییرات عمدهٔ را در خصوص حضور نیروهای امریکایی در افغانستان اعلام داشت.

کرستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده گفت: "تا تاریخ ۱۵ جنوری سال ۲۰۲۱ میلادی شمار نیروهای ما در افغانستان ۲۵۰۰ نفر خواهد بود."

کاهش نیروها به این سطح، نشان می‌دهد که ایالات متحده از آغاز جنگ در سال ۲۰۰۱ تا اکنون، کمترین نیرو در افغانستان خواهد داشت.

این در حالی است که مذاکرات صلح افغانستان جریان دارد و کارشناسان دیروز ۲۰ نومبر (۳۰ عقرب) به قانونگذاران امریکایی هشدار دادند که این کاهش نیروها مبرم ترین وسیلهٔ چانه زنی امریکا را از میان بر می‌دارد.

ستیفن بیددل، از کارشناسان با تجربه در شورای روابط خارجی به کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان امریکا گفت: "به نظر من، پالیسی خروج نیروها که به روز سه شنبه اعلام شد، یک اشتباه است. آنچه را که ادارهٔ (ترمپ) اعلام کرد، نخسهٔ کند و پرهزینهٔ ناکامی است."

برخی از کارشناسان دیگر، توافقنامه صلح امریکا - طالبان را به انتقاد گرفتند.

راین کراکر، سفیر پیشین ایالات متحده در کابل به این کمیتهٔ مجلس نمایندگان گفت که در ازای این اقدام، هیچ چیزی به دست نمی‌آید.

او افزود: "ما در بدل این خروج، هیچ چیزی به دست نمی‌آوریم. از آغاز، این مذاکرات همین مشکل را داشته است. نشستن با طالبان در یک اتاق، بدون حضور حکومت افغانستان، آنان از آغاز می‌دانستند که این مذاکرات در رابطه به شرایط تسلیم شدن ما است."

این در حالی است که برخی از امریکایی‌ها از خستگی مردم این کشور از جنگ صحبت می‌کنند.

برادلی بایرین، عضو کانگرس امریکا گفت: "آنان (مردم) در مورد ۱۹ سال جنگ، زندگی هزاران امریکایی که جان باخته اند، و زخمی شده اند و زندگی صدها هزار سرباز زن و مردی که درهم گسیخته است، فکر می‌کنند."

او افزود که با این همه خستگی،‌ مردم امریکا ممکن از ادامه تلاش‌های متداوم مبارزه با تروریزم حمایت کنند. آنان نمی‌خواهند که القاعده در افغانستان کنترول را در دست بگیرد.

این در حالی است که شماری از کارشناسان می‌گویند که بر خلاف حکومت افغانستان که با القاعده در جنگ است، گروه طالبان هیچ اقدامی از خود تبارز نداده اند که نمایانگر قطع حمایت آن از القاعده باشد.

سیت جونز، از مرکز مطالعات استراتیژیک و بین المللی گفت: "برای من این تنها مسلهٔ مبارزه با دهشت افگنی نیست، بلکه جلوگیری از سقوط حکومت (افغانستان) نیز است. ۲۵۰۰ تن از نیروها یا هم در حدود ۴۵۰۰ و یا هم ۵۰۰۰ به ما چه می‌دهد؟"

او افزود که در صورت عدم یک توافق صلح، خروج بیشتر نیروهای امریکایی توازن قدرت را در افغانستان برهم خواهد زد و بخش نظامی به سود گروه طالبان و سایر گروه‌های تندرو، به شمول، القاعده تمام خواهد شد.

این در حالی است که روز گذشته، خبرگزاری فرانس پرس به نقل از منابع متعدد طالبان گزارش داد که موضوعات اختلافی میان مذاکره کنندگان دو طرف حل شده و به زودی روند مذاکرات بین الافغانی آغاز خواهد شد.

اما محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان دیروز در نشستی با اعضای شورای امنیت ملل متحد گفت که روند صلح افغانستان به نتیجهٔ مطلوب آتش‌بس منتج نشده است. او یک بار دیگر از ملل متحد خواست تا تقاضای آتش‌بس را مجدداً تصریح کرده و در خصوص مذاکرات صلح افغانستان کمک کند.

XS
SM
MD
LG