لینک های دسترسی

Breaking News

مرد امریکایی با پیوند کامل صورت و دو دست چهرۀ جدید یافت


برای نخستین بار در تاریخ طب، داکتران در پوهنتون نیویارک پیوند کامل صورت و دو دست را که به گونۀ همزمان صورت گرفت، با موفقیت انجام دادند.

جو دمیو، جوان ۲۲ سالۀ امریکایی در ماه جولای سال ۲۰۱۸ هنگام رانندگی به خواب می‌رود و موترش بعد از تصادم آتش می‌گیرد. در اثر آتش سوزی ۸۰ در صد بدن جو معروض به سوختگی درجه سه می‌شود.

داکتران توانستند طی ۲۰ عملیات جداگانه قسمت‌هایی از بدن جو را ترمیم کنند اما هنوز هم او ضایعات گسترده در بدن داشت، مثلاً چندین انگشتش قطع شده بود و ندبه‌های بزرگ زخم و سوختگی در صورت داشت طوری که یک لب و پلک اش به کلی از بین رفته بود.

جو اکنون با دستان جدیدش کارهایی را انجام داده می تواند
جو اکنون با دستان جدیدش کارهایی را انجام داده می تواند

ادواردو رادریگز، جراح مشهور و داکتر معالج جو می‌گوید :"روح او بسیار قوی است. او در ذهن خود می‌دانست که این پایان کار او نخواهد بود ."

داکتر رادریگز می‌گوید که حتا پس از انجام ۲۰ عملیات جراحی هنوز هم او معلولیت داشت و برای برگرداندن او به یک شخص بالغ مستقل، جراحی معمولی برایش کافی نبود.

این زمانی بود که تیم جراحی پلاستیک پوهنتون نیویارک تصمیم گرفتند تا صورت و دستان جدید را بر بدن جو پیوند دهند، از اینرو در جستجوی یک اهدا کننده‌ای برآمدند که نه تنها با یک صورت و اندام مناسب بلکه سیستم ایمنی و گروپ خون مشابه داشته باشد.

تا اینکه در ماه اگست سال ۲۰۲۰ جسد یک شخص اهدا کنندۀ اعضا به شفاخانۀ نیویارک منتقل شد که به گفتۀ داکتر رادریگز شباهت زیادی با نمونۀ سه بعدی صورت جو داشت.

پیش از این دوبار عملیات پیوند همزمان صورت و دستان صورت گرفته بود، اما هیچ یکی موفقیت آمیز نبود
پیش از این دوبار عملیات پیوند همزمان صورت و دستان صورت گرفته بود، اما هیچ یکی موفقیت آمیز نبود

بیش از ۱۴۰ جراح، نرس و کارمند صحی در عملیات جو اشتراک کرده بودند و این عملیات پیچیده ۲۳ ساعت طول کشید، اما داکتران به خاطر اینکه از موفقیت کامل این عملیات اطمینان حاصل کرده باشند، تا کنون نتیجۀ عملیات را اعلان نکرده بودند.

جو می‌گوید که وظیفه خود می‌داند که داستان خود را بازگو کند. او می‌گوید: " احساس می کنم این یک گام بزرگ در علم است. من بسیار افتخار می کنم که بخشی از آن هستم."

در طی چند ماه گذشته، جو پیشرفت چشمگیری داشته است. او حالا می‌تواند به تنهایی لباس بپوشد، سگ‌های خود را برای قدم زدن ببرد و شاور بگیرد. اما باید تا پایان عمر برای جلوگیری از طرد شدن اعضای پیوند شده به بدنش دوا بخورد.

تا کنون در سرتاسر جهان ۱۸ بار عملیات پیوند صورت و ۳۵ پیوند دست انجام شده است، اما این نخستین بار است که پیوند همزمان صورت و دستان نتیجۀ موفقیت آمیز دارد.

در گذشته نیز چنین عملیات دوبار تکرار شده بود، نخست در سال ۲۰۰۹ در شهر پاریس فرانسه که دو ماه بعد بیمار در اثر اختلاطات عملیات جان سپرد. دو سال بعد از آن داکتران در شهر باستن ایالات متحده این عملیات را انجام دادند، اما چند روز بعد به دلیل اختلاطات، دستان پیوند شده را از بدن بیمار برداشتند.

XS
SM
MD
LG