لینک های دسترسی

Breaking News

ششمین سالروز جنگ یمن و تشدید تلاش‌ها برای آتش‌بس


امروز جمعه ۲۶ مارچ (شش حمل) ششمین سالروز مداخلهٔ ایتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ فاجعه‌بار یمن است که این کشور را در آستانهٔ فروپاشی و قحطی قرار داده است.

اوایل این هفته، عربستان سعودی به منظور پایان دادن به این منازعه، به شورشیان حوثی در یمن پیشنهاد برقراری یک آتش‌بس سراسری را داد.

با این حال، در تازه‌ترین حملات شورشیان حوثی به عربستان سعودی، این گروه اعلام کرده که تاسیسات نفتی و مراکز نظامی سعودی را مورد حمله قرار داده است.

عربستان سعودی گفته که از برخورد چندین درون که به سوی اهدافی در این کشور پرتاب شده بود، جلوگیری کرده است.

حوثی‌ها که پایتخت یمن و بسیاری از مناطق پرنفوس این کشور را تحت کنترول دارند، در هفته‌های اخیر حملات راکتی خود به عربستان سعودی را افزایش داده اند.

عربستان سعودی، به ویژه از سوی ایالات متحده امریکا زیر فشار قرار دارد تا به جنگ یمن خاتمه بدهد.

اما سخنگوی نظامیان حوثی‌ها به تازگی در صفحهٔ تویتر خود هشدار داده که به حملات خود به اهدافی در عربستان سعودی شدت خواهند داد.

قرار است تم لندرکینگ، فرستادهٔ ویژه ایالات متحده امریکا برای یمن، در تلاش برای برقراری آتش‌بس، هفته آینده به منطقه سفر کند. وزارت خارجه امریکا گفته که آقای لندرکینگ قرار است با سران حوثی نیز دیدار کند.

جنگ یمن تا حالا منجر به کشته شدن ده‌ها هزار نفر شده و سازمان ملل متحد، از آن به عنوان بزرگ‌ترین بحران بشری جهان یاد کرده است. میلیون‌ها نفر در اثر این جنگ در آستانهٔ قحطی قرار گرفته اند.

فرستادهٔ ویژه سازمان ملل متحد برای یمن، روز جمعه با محمد عبدالسلام، از رهبران ارشد حوثی دیدار کرد و از او خواست تا تقاضاها برای آتش‌بس با ایتلاف به رهبری عربستان سعودی را بپذیرد.

XS
SM
MD
LG