لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: روسیه برای حمله بر اوکراین فلم غیرواقعی می‌سازد


مقامات استخباراتی ایالات متحده می‌گویند که شواهدی در دست دارند که روسیه می‌خواهد طرحی از جمله یک فلم غیرواقعی از حمله نیروهای نظامی اوکراین بالای نیروهای روسی را تهیه کند تا توجیه حملهٔ روسیه بر اوکراین باشد.

ایالات متحده روسیه را متهم کرده که چندین گزینه را برای بهانه‌جویی تدوین کرده است تا بر اوکراین حمله کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا و یک مقام دیگر ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور امریکا گفتند که یکی از گزینه‌ها، ویدیوی جعلی است که پیامدهای گرافیکی انفجاری را که نیروهای روسی و یا شهروندان روسی در اوکراین را هدف قرار داده، اجساد، عزاداران و تجهیزاتی که به نظر می‌رسد متعلق به اوکراین یا کشورهای متحد آن است، نشان خواهد داد.

این مقام افزود: "این ویدیو برای تاکید بر تهدید علیه امنیت روسیه و برای حمایت از عملیات نظامی منتشر خواهد شد. این ویدیو، در صورت انتشار، می‌تواند انگیزه‌ای را به پوتین برای آغاز و توجیه عملیات نظامی علیه اوکراین ایجاد کند."

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده نیز گفته است که ایالات متحده "اطلاعاتی مبنی بر اینکه روس‌ها احتمالاً می‌خواهند بهانه‌ای برای تهاجم بسازند در دست دارند"، اما مدرکی ارایه نکرده است.

روسیه که بارها هرگونه طرح تهاجم را رد کرده است، ادعاهای مقامات امریکایی را "مضحک" خواند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه روسیه حملات ساختگی را از سوی اوکراین صحنه سازی خواهد کرد، گفت: "این اولین گزارش نیست. قبلاً نیز چیزی مشابه گفته شده بود. اما چیزی مشخص نشده است."

مقامات امریکایی گفته اند که آنها ادعاهای مشخص خود را درباره تبلیغات احتمالی روسیه به منظور "منصرف کردن" مسکو از اجرای چنین طرح ها منتشر کرده اند.

آنان گفتند مشخص نیست که آیا روسیه تصمیم به چنین اقدامی گرفته است یا آن‌ها تصمیم گرفته اند که به اوکراین حمله کنند یا خیر.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: "ما نمی دانیم که آیا روسیه لزوماً از این گزینه یا گزینه دیگری در روزهای آینده استفاده خواهد کرد یا خیر. " آقای پرایس جزییات بیشتر در مورد این ویدیو ارایه نکرد.

در همین حال لیز تراس، وزیر خارجهٔ بریتانیا در تویتی نگاشته است که اطلاعات ایالات متحده "شواهد واضح و تکان دهنده‌ای از تجاوزات غیرقانونی روسیه و فعالیت پنهانی برای بی ثبات کردن اوکراین است".

روسیه بیش از ۱۰۰ هزار نیروی نظامی خویش را در امتداد مرز با اوکراین مستقر کرده است؛ اقدامی که غرب می‌گوید احتمالاً برای حمله بر اوکراین روی دست گرفته شده است. با آنهم مسکو می‌گوید که هیچ طرحی برای حمله بر اوکراین را ندارد.

XS
SM
MD
LG