لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون حقوق‌بشر تلفات غیرنظامیان در حملۀ هوایی هلمند را تایید کرد


یافته‌های ابتدایی کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان نشان می‌دهد که پنج غیرنظامی در نتیجۀ حملۀ هوایی در هلمند کشته و پنج تن دیگر زخمی شده اند.

این کمیسیون روز جمعه هشتم جنوری (۱۹ جدی) در خبرنامه‌ای گفت که این حملۀ هوایی، دو روز پیش در حومۀ شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند به هدف آماج قراردادن طالبان صورت گرفته، اما یکی یک بم بر یک منزل مسکونی اصابت کرده است.

بر اساس معلومات این کمیسیون در میان قربانیان این رویداد، کودکان و زنان نیز شامل اند.

این کمیسیون افزوده است: "هنگام آن است که طرف‌ها، با برقراری فوری آتش‌بس، به صدای دادخواهانه جمعی مردم برای توقف خشونت‌ها پاسخی واقعی دهند."

کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان تاکید کرده که آسیب رساندن به غیرنظامیان پذیرفتنی نیست و حفظ جان آنان باید هدف نخست طرف‌های درگیر در این کشور باشد.

این کمیسیون همچنان ضمن نکوهش این حمله، آن را "جنایت‌بار" خوانده و از حکومت افغانستان خواسته است که تحقیقات‌اش را در این باره آغاز کند.

کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان همچنان از طرف‌های درگیر در این کشور خواسته است که باید تدابیر جدی را به هدف جلوگیری از تکرار چنین رویداد‌ها روی دست گیرند.

پیش از این،‌ وزارت دفاع افغانستان گفته بود که در جریان یک حملهٔ هوایی نیروهای افغان در منطقۀ "بشران" شهر لشکرگاه به گروه طالبان تلفات سنگین وارد شده است.

این وزارت در اعلامیه‌ای گفته که ادعاها در باره آسیب رسیدن به غیرنظامیان در این حملۀ هوایی را بررسی می‌کند.

XS
SM
MD
LG