لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی کمیسیون حقوق ‌بشر از 'تداوم قتل‌های هدفمند' در افغانستان


کمیسیون مستقل حقوق ‌بشر افغانستان از ادامۀ قتل‌های هدفمند در این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته است که ۳۱ درصد کل تلفات غیرنظامیان افغان را این ترورها تشکیل می‌دهد.

این کمیسیون روز چهارشنبه ۱۶ دسمبر (۲۶ قوس) در واکنش به انفجارهای ماین در کابل و غور گفته است که حمله بر غیرنظامیان "مصداق‌های آشکار جنایت جنگی است".

بر اساس آمار این نهاد، در شش ماه نخست امسال ۹۴۵ غیرنظامی به شمول زنان، کودکان، خبرنگاران، فعالان حقوق‌بشر و کارمندان نهادهای ملکی در نتیجۀ این کشتارها قربانی شدند‌، حالانکه آنان در جنگ هیچ‌گونه سهمی نداشته ‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است: "پیگیری عاملان آن‌ها مشمول مرور زمان نمی‌شود و در هر زمان و مکان پاسخگو خواهند بود. کمیسیون از تأثیر تداوم این قتل‌ها بر کارمندان نهادهای ملکی، رسانه‌ای و حقوق‌بشری عمیقاً نگران است."

کمیسیون حقوق ‌بشر از حکومت افغانستان خواسته است که باید عدالت را برای قربانیان تامین کند، خانواده‌های آنان را از پیشرفت‌ بررسی‌ها در جریان قرار دهد و نتایج آن را همگانی کند.

در این حال، شارژدافیر سفارت امریکا حملات انفجاری دیروز در کابل و غور را نکوهش کرده و گفته است که تنها در یک هفتۀ گذشته، ۱۰ نفر در قتل‌های هدفمند در افغانستان کشته شده اند.

راس ویلسن در یک پیام در تویتر بر توقف این حملات تاکید کرده و افزوده است که امریکا برای جلوگیری از چنین حملات با شرکای افغان همکاری خواهد کرد.

روز سه شنبه، در دو انفجار ماین تعبیه شده در کابل و غور، محبوب‌الله محبی، معاون والی کابل و عبدالرحمان عطشان، معاون شورای ولایتی غور کشته شدند.

در این انفجارها چهار نفر به شمول یک عضو دیگر شورای ولایتی غور زخمی شدند.

همچنان صبح امروز یک انفجار در منطقۀ ۵۰۰فامیلی شهر کابل به وقوع پیوست که به گفتۀ پولیس، در اثر این رویداد دو نفر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG