لینک های دسترسی

Breaking News

صدها خانواده در حال ترک شهر کندز استند


درگیری میان نظامیان افغان و جنگجویان گروه طالبان در شماری از مناطق شهر کندز ادامه دارد.

درگیری میان نظامیان افغان و جنگجویان گروه طالبان ادامه دارد و به همین دلیل، صدها خانواده در حال ترک آن شهر استند.

سربازان و تانک‌های قوای خاص در چوک شهر کندز دیده می‌شوند، پرچم افغانستان در چوک عمومی در حال اهتراز است؛ اما منصب‌داران اردوی ملی در اطراف چوک در نقاط امن نشسته اند.

گاه‌گاهی از شرق شهر کندز، این چوک هدف گلوله‌باری طالبان قرار می‌گیرند و در جواب قوای ضربتی با شلیک دهشکه به طالبان پاسخ می‌دهند.

در برخی تعمیرهای شهر هنوز هم جنگجویان طالب مستقر اند؛ اما آن شمار طالبان که از جنگ سه روزه خسته شده اند؛ جای شان را به جنگجویان تازه نفس می‌دهند.

با دوام جنگ در این شهر، باشندگانی که تا کنون در منازل شان به سر می‌بردند؛ از خانه بیرون شده و می‌خواهند به سایر ولایات بروند.

محمود دانش سخنگوی والی کندز می‌گوید، در اطراف شهر هنوز هم درگیری با مخالفین مسلح دولت جریان دارد و او امیدوار است که تا عصر امروز وضعیت امنیتی کندز به نفع نظامیان افغان تغییر کند.

نصیر یکی از باشندگان کندز می‌گوید، آنان می‌خواهند شهر را ترک کنند؛ چون در سه روز گذشته نظامیان افغان، در نبرد دستاورد قابل توجه نداشته اند.

او می‌افزاید "نظامیان افغان در سایه‌های درخت و دیوارها نشسته اند؛ هرگاه با طالبی مواجه شوند، شلیک می‌کنند؛ در غیر آن در سایه استراحت می‌کنند".

خالد یکی دیگر از شهروندان کندز به صدای امریکا می‌گوید، در منزل یکی از دوستانش گیر مانده بود؛ سرانجام امروز توانست از محل جنگ خود را بیرون بکشد. این باشندۀ کندز نیز می‌خواهد که خانواده‌اش را از شهر کندز بیرون ببرد.

نصیر و خالد دو باشندۀ کندز به دلیل دوام جنگ این شهر را ترک نمی‌کنند؛ بلکه اکنون در این شهر برق نیست؛ آب وجود ندارد، مواد خوراکی پیدا نمی‌شود؛ ولی اگر پیدا شود، ده برابر قیمت است.

مردم با خروج از شهر کندز در "دشت سردوره" تجمع می‌کنند و سپس از آنجا با استفاده موترهای مسافربری راه ولایات تخار، بغلان، بدخشان، کابل و بلخ را در پیش می‌گیرند.

کرایه یک نفر که قبلاً از کندز تا بغلان صد افغانی بود؛ حالا به پنجصد افغانی افزایش یافته است. کرایه کابل که قبلاً بین ششصد تا یک هزار بود؛ به چهار هزار افغانی رسیده است.

خالد می‌گوید، در شهر کندز موتر پیدا نمی‌شود تا او خانوادۀ خود را بیرون بکشد.

با این وجود هنوز در خط جنگ دو طرف در کندز تغییری نیامده است. نظامیان افغان و جنگجویان طالبان هر دو طرف در موقعیت‌های دیروزی شان مستقر اند.

اما طالبان گفته اند به ریاست امنیت ملی شهر کندز امروز داخل شده اند. ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی طالبان در اعلامیه‌ای گفته است که بالاحصار و باغ شرکت اکنون در محاصرۀ جنگجویان طالب قرار دارند.

طالبان در یک اعلامیۀ دیگر که دیشب منتشر کرده، گفته اند که حوزۀ سوم امنیتی شهر، بندر خان‌آباد، بندر امام‌صاحب، اطراف بالاحصار، تعمیرهای اطراف ریاست امنیت ملی، باغ شرکت، دفتر والی و تمام راه‌ها منتهی به شهر را تحت کنترول دارند.

ادعای کشته‌شدن یک فرمانده طالبان در بغلان

وزارت داخلۀ افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است، گروهی از جنگجویان طالب، صبح دیروز بر چندین پوسته نیروهای پولیس ملی در روستای نیازالله، شهر کهنه و تپه افغان ولسوالی بغلان مرکزی حمله کردند.

بر اساس خبرنامه، این حملۀ جنگجویان طالبان با ضد حملۀ نظامیان افغان مواجه شد که در نتیجۀ فردی به نام سلام اوزبیک که وزارت داخله او را یکتن از افراد کلیدی طالبان در جنگ بغلان یاد کرده است با ۱۵ عضو این گروه کشته و ۲۵ جنگجوی دیگر زخمی شدند.

اما در این اعلامیه در مورد تلفات نظامیان افغان چیزی گفته نشده است.

طالبان هنوز در این خصوص چیزی نگفته اند.

XS
SM
MD
LG