لینک های دسترسی

Breaking News

غنی خواستار برگزاری لویه جرگه مشورتی در مورد صلح شد


رئیس جمهور افغانستان خواستار برگزاری لویه جرگۀ مشورتی در مورد روند صلح افغانستان شد.

محمد اشرف غنی از شورای عالی صلح افغانستان خواست تا پایان ماه حوت این جرگۀ مشورتی را برگزار کند.

آقای غنی گفت " این وطن، وطن مشوره و جرگه است، هر وقتی که مشوره های شما سرتاسری شد و نتیجه آن برگزاری لویه جرگه شود، به سر چشم می‌پذیرم".

آقای غنی دوشنبه (۱۱ فبروری) در نشست پروسه ملی مشورتی صلح گفت باید نمایندگان تمام مردم افغانستان در این لویه جرگه شرکت کنند.

چند روز پس از برگزاری لویه جرگه در مورد روند صلح افغانستان، قرار است سومین نشست پروسۀ کابل در افغانستان برگزار شود.

رئیس جمهور افغانستان گفت "در هفته اول ماه حمل، نشست سوم کابل بعد از تامین صلح برگزار می گردد و در آن روی چگونگی صلح پایدار و اینکه چگونه بتوانیم مملکت خویش را مرفه بسازیم، بحث می شود."

تقاضا برای برگزاری لویه جرگه در مورد روند صلح افغانستان در حالی از سوی آقای غنی صورت می‌گیرد که در این اواخر، تلاش‌ها برای تقویت روند صلح افغانستان بیش از هر وقت دیگر شدت گرفته است.

اصلاحات انتخاباتی

رئیس جمهور افغانستان آنچه را کمیسیون مستقل انتخابات مداخلۀ حکومت در امور انتخابات خوانده است، رد کرد و گفت که کمیسیون‌های کنونی نتوانستند خواست‌های ملت را عملی کنند؛ به همین دلیل، کار روی ایجاد اصلاحات انتخاباتی در قانون و ساختار کمیسیون‌ها جریان دارد.

رئیس جمهور غنی گفت که خواهان برگزاری انتخابات شفاف ریاست جمهوری است و اجماع بر تعدیل قانون انتخابات به منظور برگزاری انتخابات شفاف، پاسخگو و سرتاسری وجود دارد.

رئیس جمهور غنی گفت "رئیس جمهور افغانستان در انتخابات مداخله نمی‌کند، نکرده، کسانی که مداخله کردند، باید به ملت پاسخ بگویند".

این در حالی است که جلسۀ مشورتی نمایندگان حکومت، نامزدان انتخابات، نمایندگان احزاب سیاسی و جامعۀ مدنی دوشنبه (۱۱ فبروری) طرح تعدیل قانون انتخابات افغانستان را تایید کرد.

XS
SM
MD
LG