لینک های دسترسی

Breaking News

غنی برای تسریع اطلاع رسانی فرمان صادر کرد


رئیس جمهور افغانستان به ‌منظور تسریع روند معلومات‌دهی درست و به‌موقع برای مردم، رهنمودهای مشخصی را به مقام‌های دولتی ارایه کرده است.

محمد اشرف غنی با صدور حکمی وزیران، مسوولان دولتی مرکز و والیان را مکلف ساخته است تا کم از کم ماه یکبار کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرده و از کارکردهای شان به مردم اطلاع بدهند.

قانون دسترسی به اطلاعات افغانستان در سال ۱۳۹۳ خورشیدی توشیح و نافذ شد، اما شماری از خبرنگاران و نهادهای مدافع و ناظر بر کارکرد رسانه‌ها شکایت دارند که مقام‌های حکومت معلومات را به موقع در دسترس رسانه‌ها قرار نمی‌دهند.

بر اساس دستور آقای غنی، مقام‌های یاد شده مکلف اند که به گونۀ روزمره و منظم در مورد جریانات تازه به سخنگویان شان معلومات دهند و سخنگویان ادارات دولتی مکلف شده اند تا به گونۀ منظم برای پاسخ به سوالات و ارایۀ معلومات با رسانه‌ها در ارتباط باشند.

افزون بر این به وزیران و والیان و مسوولان دولتی مرکز دستور داده شده است تا سه مسوول ارشد به شمول یک معین وزارت را برای اطلاع رسانی به موقع توظیف کرده و مشخصات تماس آنان را با رسانه‌ها شریک سازند.

با اینهمه، سازمان گزارشگران بدون مرز چندی پیش در گزارش سالانۀ خود گفته بود کهآزادی مطبوعات و اطلاع‌رسانی در افغانستان در برابر چالش‌های پس از انتخابات و افزایش خشونت طالبان و داعش در آن کشور، ایستادگی کرده است.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG