لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: ایجاد حکومت موقت منجر به خونریزی می شود 


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می گوید که ایجاد حکومت موقت فاقد مشروعیت بوده و منجر به خونریزی خواهد شد.

رییس جمهور غنی امروز ۲۹ جنوری (۱۰ دلو) در یک نشست مجازی که از سوی انستیتوت پژوهشی "اسپن" برگزار شده بود با اشاره به پیامد‌های جنگ های داخلی دهه نود میلادی گفت که طرح حکومت‌های موقت در افغانستان ناکام بوده و این حکومت‌ها منجر به جنگ داخلی و خونریزی شده اند.

آقای غنی پیش از این، در مصاحبهٔ با شبکه خبری سی‌ان‌ان به تجربهٔ حکومت نجیب الله اشاره کرده بود: "ما بخاطری به تدبیر تأکید می کنیم که از تجربه زمان داکتر نجیب الله آگاهی داریم، ما همه می دانیم که او چگونه فریب داده شد، سازمان ملل متحد به وی تضمین تامین صلح داده بود، اما متاسفانه به فاجعه انجامید."

اظهارات رییس جمهور غنی در حالی بیان می شود که شیر محمد عباس ستانکزی، معاون هیات مذاکره کننده طالبان امروز در یک نشست خبری در مسکو، رییس جمهور غنی را "یگانه مانع" فرا راه صلح در افغانستان خواند و گفت که رییس جمهور غنی باید استعفای کرده و قدرت را به یک حکومت موقت انتقال دهد.

اما رییس جمهور غنی گفت که ایجاد حکومت موقت خلاف قانون اساسی بوده و او به حیث رییس جمهور مسوولیت حراست از قانون را دارد.

رییس جمهور غنی همچنین افزود که حکومت افغانستان به خاطر متوقف ساختن خشونت‌ها در این کشور، برای انجام "مذاکرات با مفهوم" آمادگی دارد و اما او گروه طالبان را به بهانه‌جویی متهم کرد.

رییس جمهور غنی علاوه کرد: "طالبان برای ملاقات با [تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان] بهانه گیری می کنند."

آقای غنی تماس مقام‌های حکومت جدید ایالات متحده به ویژه انتونتی بلینکن، وزیر خارجه این کشور را با مقام های افغان "دلگرم کننده" توصیف کرد و افزود که انتظار دارد جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده نیز با وی به زودی تلیفونی صحبت کند.

پیش از این، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل نیز گفته بود که ایالات متحده از ایجاد حکومت موقت در افغانستان طرف‌داری نکرده و از تشکیل آن پشتیبانی نخواهد کرد.

راس ویلسن به تاریخ ۱۳ جنوری (۲۴ جدی) در رشته پیام‌هایی در صفحۀ تویترش نگاشت "ما از دولت موقت طرف‌داری نکرده‌ایم و ایالات متحده نیز از آن طرف‌داری نمی‌کند. نتایج مذاکرات صلح افغانستان به افغان‌ها بستگی دارد و ما معتقد استم که این نتایج باید بازتاب‌دهندهٔ آرزوها و خواست مردم افغانستان باشد."

آقای غنی بار دیگر طالبان را مسؤول افزایش خشونت های اخیر به ویژه قتل های هدفمند خواند و گفت که برای مقابله با این موج خشونت ها، ایالات متحده و ناتو باید یک موقف قوی در ارتباط به "رویکرد وابسته به شرایط" اتخاذ کنند.

رییس جمهور غنی گفت: "​طالبان باید به خاطر ایجاد فضای خشونت، مسؤول قرار داده شوند. اگر طالبان مسؤولیت ترور های انفرادی را بر عهده نگیرند، جدی نگرفتن صلح و عدم تعامل آنان با ما، در نفس خود یک مسؤولیت است. طالبان ترور های هدفمند را نکوهش نکرده اند."

در همین حال، جیک سولیون، مشاور امنیت ملی قصر سفید روز جمعه گفت که حکومت جو بایدن عمل کردن طالبان را به مفاد کلیدی توافقنامه صلح با ایالات متحده به دقت زیر بررسی دارد.

مشاور امنیت ملی قصر سفید افزود که تصمیم در مورد سرنوشت حضور سربازان امریکایی در افغانستان و استراتیژی دیپلوماتیک واشنگتن در قبال این کشور، بر اساس نتایج همین بررسی گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG