لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: طالبان روابط شان را با پاکستان قطع کنند 


محمد اشرف غنی‌، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که گروه طالبان باید مناسبات شان را با پاکستان قطع کند.

آقای غنی در جریان سفراش به ولایت هرات گفت که این یکی از مهمترین موضوعات صلح افغانستان است.

او در اشاره به طالبان گفت: "اگر افغان استند و می‌خواهند در چهارچوب افغانستان زندگی کنند، تابعیت دوگانه داشته نمی‌توانند."

رییس جمهور غنی علاوه کرد که طالبان فعلاً تابعیت دوگانه دارند.

او به سفر هیات مذاکره کنندهٔ طالبان پس از دور نخست مذاکرات دوحه اشاره کرد: "وقتی که ملا برادر و همکاران شان به پاکستان تشریف می‌برند، ملت افغانستان چه فکر کند."

رییس جمهور افغانستان همچنان گفت که تمام دستگاه‌های طالبان با رسیدن به صلح باید به افغانستان انتقال کند و این گروه نمی‌تواند دیگر پناهگاهی داشته باشد.

این در حالی است که چندی پیش در یک ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد، ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان و رییس دفتر سیاسی آن گروه در قطر دیده می‌شود که در جمعی از اعضای طالبان می‌گوید: "تمام رهبران مان در اینجا استند، درمان [زخمی‌ها] در کشور خودمان ممکن نیست و ناچاریم که این وضعیت را تحمل کنیم."

ملا برادر در این ویدیو می‌گوید: " آنان با ما هر چه کرده اند، هرچه با ما در اینجا صورت گرفته است، باز هم ناگزیریم که بیاییم. افراد معدود ما نه بلکه تمام رهبران ما و شما در اینجا هستند."

زمان و محل ضبط این ویدیو مشخص نشده، اما شماری از رسانه‌ها و برخی افراد گفته‌اند که این ویدیو درجریان سفر سه روزۀ ملا برادر به پاکستان و در یکی از شفاخانه‌های شهر کراچی که زخمیان طالبان در آن درمان می‌شوند، ضبط شده است.

ملا برادر در سال ۲۰۱۰ از سوی ماموران ادارۀ استخبارات پاکستان در شهر کراچی بازداشت شد و برای نزدیک به نه سال در پاکستان زندانی بود. اما تا کنون حکومت پاکستان در مورد بازداشت و سپس رهایی این رهبر طالبان وضاحتی نداده است.

پیش از این، حمد الله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان نیز گفته بود که رهبران گروه طالبان در پاکستان زیست دارند.

او به تاریخ ۱۱ جنوری (۲۲ جدی) در ولایت ننگرهار در خطاب به جنگجویان طالبان گفت: "شما برای کسانی می‌جنگید که در کویته، کراچی، اسلام‌آباد و پشاور در فضای آرام زندگی می‌کنند...برای رسیدن قدرت آنان، جان‌های تان را قربانی نکنید."

دولت افغانستان همواره پاکستان را به حمایت از طالبان و تامین پناهگاه‌ها برای آنان متهم کرده است، اما مقامات پاکستانی این ادعاها را رد کرده اند.

رییس جمهور غنی حدود دوهفته پیش در مصاحبهٔ با تلویزیون سی‌ان ان گفت: "ما با پاکستان یک مشکل دایمی داریم. زیرا آنجا (برای طالبان) پناهگاه ها داده می‌شود. من با عمران خان گفتگوهای مثبتی داشتم، اما پیام پس از ملاقات وی با رهبران طالبان این بود که نتواست به آتش‌بس همه‌جانبه دست یابد…"

رییس جمهور افغانستان یک بار دیگر تاکید کرد که روابط آیندهٔ افغانستان و پاکستان از آدرس دو دولت مستقل خواهد بود که بنیاد آن منافع، احترام و اعتماد مشترک است.

او گفت که در حال حاضر اعتماد میان پاکستان و افغانستان "ضعیف" است.

XS
SM
MD
LG