لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: غنی حکم رهایی زندانیان طالب را صادر می‌کند


ریاست جمهوری افغانستان گفته است که قرار است رییس جمهور محمد اشرف غنی تا پایان امروز سه شنبه ۱۰ مارچ (۲۰ حوت) حکمی را در مورد رهایی زندانیان طالب صادر کند.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ارگ به صدای امریکا گفت که در این حکم در مورد میکانیزم و شمار زندانیانی که قرار است از بند رها شوند، کار شده است.

او از دادن جزییات در مورد شمار دقیق زندانیان طالب که قرار است از زندان‌های حکومت افغانستان رها شوند، چیزی نگفت؛ اما تاکید کرد که تمامی معلومات در این مورد به زودی همگانی خواهد شد.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان در توافقنامۀ صلح که در ۲۹ فبروری میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر امضا شد، مطرح شده است.

آقای غنی در روزهای اخیر با رهایی زندانیان طالب از بند مخالفت کرده بود؛ اما دیروز در مراسم تحلیف‌اش گفت که به یک چوکات دست یافته اند که با رهایی زندانیان کاهش قابل ملاحظه‌ای در خشونت‌ها رونما خواهد شد.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ که از حدود دو هفته به این‌سو در کابل به سر می‌برد، به گونۀ غیر مستقیم از این اقدام احتمالی رییس جمهور غنی استقبال کرده است.

آقای خلیلزاد در صفحۀ تویترش نگاشته است: "این اعلام رییس جمهور غنی که فرمانی صادر خواهد کرد تا زمینه برای تبادله شمار قابل ملاحظه زندانیان مهیا گردد و تشکیل یک تیم مذاکره کننده ملی با حمایت گسترده را رهبری خواهد کرد، سبب ایجاد تحرک به سوی مذاکرات بین‌الافغانی می‌گردد."

از سویی هم دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که آنان فهرستی از ۵۰۰۰ زندانیان طالب را با نمایندگان امریکا شریک کرده اند که هیچ فردی نمی‌تواند در آن جعل‌کاری کند.

او گفته است: "شرط ما این است که این افراد در یک دشت و یا در زندان‌ها برای ما تسلیم داده شوند. بعد از تصدیق هیات برای ما قابل قبول خواهد بود و باید کسانی آزاد شوند که در فهرست، نام‌های شان درج شده است."

تاخیر در گفتگوهای بین‌الافغانی

از سویی هم ریاست جمهوری افغانستان از نهایی‌شدن نمایندگان مذاکره‌کنندۀ حکومت برای گفتگوها در مذاکرات بین‌الافغانی خبر می‌دهد.

دواخان مینه پال همچنان گفت که فهرست هیات گفتگوکنندۀ با طالبان نهایی شده و قرار است جزییات آن تا پایان امروز در با رسانه‌ها شریک شود.

بر اساس توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، قرار بود امروز گفتگوهای بین‌الافغانی میان طالبان و حکومت افغانستان به گونۀ رسمی آغاز شود؛ اما ریاست جمهوری می‌گوید که این مذاکرات به دلیل برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور غنی و موضوع رهایی زندانیان طالب به تاخیر افتاده است.

XS
SM
MD
LG