لینک های دسترسی

Breaking News

معارف غزنی: در ۱۷ سال یک دخترهم از مکاتب ۱۰ ولسوالی فارغ نشد


محب الرحمن انصار، رئیس معارف ولایت غزنی، میگوید که در ١٧ سال گذشته حتی یک دختر هم از ده ولسوالی نا امن این ولایت از مکتب فارغ نشد.

به گفتۀ رئیس معارف غزنی، سنت های ناپسند، نا امنی و کم توجهی مسؤلین قبلی سبب شده که مکاتب دخترانه در ولسوالی های نا امن این ولایت کاملاً مسدود بماند.

محب الرحمن انصاری به صدای امریکا گفت:"در زنخان، گیرو، اندر، گیلان، آبند و ناوه، خوگیانی، واغظ، رشیدان و اجرستان قطعاَ مکتب، شاگرد و معلم اناث نیست، که این نگران کننده است."

در عین حال، نصیر احمد فقیری، رئیس شورای ولایتی غزنی، این سخنان رئیس معارف را بیانگر فساد عنوان میکند. زیرا به گفتۀ آقای فقیری، در گذشته برایشان از باز بودن مکاتب دخترانه در این ولسوالی ها اطمینان داده شده بود.

رئیس شورای ولایتی غزنی گفته است که "این نشانگر فساد است، ثابت میکند که مکاتب خیالی، شاگرد خیالی، معلم خیالی وجود داشته و حتماً زیر نام این مکاتب پول و بودجه حیف و میل شده خواستار تحقیق استیم".

پیش از این نیز گزارش‌های مبنی بر وجود فساد گسترده در ولایت معارف افغانستان وجود داشت و گفته شده بود که در سکتور معارف، مکاتب، معلمان و شاگردان خیالی وجود داشت.

بر اساس معلومات وزارت معارف افغانستان، در سراسر کشور حدود ٣.٧ میلیون کودک از رفتن به مکتب محروم اند که در این میان ٦٢ الی ٦٥ فیصد آن را دختران تشکیل میدهد.

معارف غزنی: در ١٧سال یک دختر از ولسوالی های نا امن فارغ نشد
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

XS
SM
MD
LG