لینک های دسترسی

Breaking News

یونان به استقرار کشتی اکتشافی ترکیه در دریای اژه اعتراض کرد


عکس از آرشیف

در حالی که متحدان ناتو به دنبال از سرگیری مذاکرات بین ترکیه و یونان اند، یونان به استقرار یک کشتی اکتشافی ترکیه در دریای اژه اعتراض کرده است.

نیروهای بحری ترکیه با نشر اطلاعیه‌ای گفته اند که یک کشتی تحقیقاتی آن کشور از تاریخ ۱۸ فبروری تا دوم مارچ در آب‌های بین المللی مورد مناقشه‌ای هر دو طرف یک تحقیق هایدروگرافی را انجام خواهد داد.

کریستوس تارنتیلیس سخنگوی دولت یونان به خبرنگاران گفت: "این اقدام غیرضروری است و به روابط مثبت کمک نمی کند."

منابع دپلوماتیک ترکیه گفته اند که انقره این منطقه را جز آب های بین المللی می‌داند و تحقیقات اقیانوس شناسی در آن را غیر قانونی نمی‌دانند.

مقامات ترکی گفته اند که کشتی تحقیقاتی آن کشور همان نوع سروی علمی را انجام می دهد که اخیراً یونان در منطقه انجام داده است و طبق توافق نامه ۱۹۷۶ بین دو کشور مجاز است.

مقامات یونانی گفته اند که هرچند کشتی ترکی در آبهای بین المللی فعالیت می‌کند اما مسوولیت صدور اطلاعیه های بحری در آن قسمت مربوط به یونان می‌شود.

پس از تاخیر پنج ساله و چند ماه تنش بر سر مالکیت منابع انرژی در دریای مدیترانه شرقی و دریای اژه، مقامات یونان و ترکیه در ۲۵ جنوری در انقره دیدار کردند و در مورد تعیین مرزهای مناطق دریایی گفتگو کردند.

جلسه در استانبول پس از چند ساعت بدون نتیجه به پایان رسید و دو کشور توافق کردند که بار دیگر در آتن دیدار کنند.

الكساندرس پاپایوانو، سخنگوی وزارت خارجه یونان به خبرنگاران گفت که آتن دعوتنامه‌ای را برای از سرگیری مذاکرات پیش از اجلاس سران اروپایی در اوایل ماه مارچ، به انقره ارسال کرده و منتظر پاسخ ترکیه است.

تنش در ماه اگست زمانی اوج گرفت که ترکیه – عضو ناتو و کاندید عضویت اتحادیۀ اروپا – یک کشتی اکتشافی را به آب‌های شرق مدیترانه سوق داد تا از منابع انرژی در این ساحۀ که یونان ادعای ملکیت آن را دارد، نقشه برداری کند.

از سال ۲۰۰۲ بدینسو دو کشور ده ها دور مذاکرات را انجام داده اند تا زمینۀ حل مناقشات را فراهم بسازند اما هر بار به دلیلی مذاکرات به ناکامی می‌انجامد.

XS
SM
MD
LG