لینک های دسترسی

Breaking News

آیا ترجمانان افغان نیروهای امریکایی به جزیرهٔ گوام منتقل می‌شوند؟


مقام‌ها در گوام،‌ یکی از قلمرو‌های کوچک ایالات متحده در اقیانوس آرام، ابراز آمادگی کرده اند که به هزاران همکار افغان نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان، سرپناه موقت فراهم خواهند کرد.

اما این جزیرهٔ کوچک تاکید کرده است که در مورد برنامه‌ریزی آن باید با مقامات این قلمرو مشورت صورت گیرد و مسوولان امور گوام باید در بخش تصمیم‌گیری آن دخیل باشند.

لو لیون گواریرو، والی گوام در نامه‌ای به جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده گفته است که می‌خواهد متیقن شود که این تصامیم بازتاب‌دهندهٔ‌ منافع مردم‌اش است.

این در حالی است که مدافعان حقوق بشر و شماری از نظامیان برحال و بازنشستۀ امریکایی از واشنگتن خواسته اند تا افغان‌هایی را که به نیروهای امریکایی کار کرده اند،‌ تا زمانی که ویزه‌های مهاجرت شان طی مراحل می‌شود، به محل مصوون انتقال دهد.

خانم گواریرو گفته است: "به شما اطمینان می‌دهم که اگر گوام انتخاب شود، ادارهٔ‌ من در تطبیق طرح شما در این خصوص آمادهٔ همکاری است."

والی گوام از رییس جمهور بایدن خواستار صحبت در این خصوص شده است.

قرار است روند بیرون شدن نیروهای بین المللی از افغانستان تا ۱۱ سپتمبر سال جاری تکمیل شود، اما قانونگذاران امریکایی می‌گویند که روند طی مراحل ۱۸ هزار ویزه برای متحدین افغان نیروهای امریکایی و خانواده‌های آنان بیش از دو سال را در بر خواهد گرفت.

هراس این وجود دارد که گروه طالبان در این مدت دست به انتقام جویی بزنند. این در حالی است که شماری از ترجمانان نیروهای امریکایی نیز گفته اند که طالبان آنان را خواهند کشت.

پیش از این قانونگذاران امریکایی، امارات متحدهٔ عرب، کویت و بحرین را پیشنهاد کرده بودند تا ترجمانان و سایر همکاران نیروهای امریکایی به آنجا انتقال یافته و پس از طی مراحل اسناد شان در ایالات متحده مستقر شوند.

واکنش‌ها در گوام

واکنش‌ها پیرامون این موضوع در گوام در این خصوص متفاوت است،‌ زیرا این جزیره در سال ۱۹۷۵ نیز مهاجرین ویتنامی را پذیرفته بود؛ مهاجرینی که سپس در ایالات متحده مسکن گزیدند.

برخی از باشندگان این جزیره گفته اند که پذیرفتن هزاران افغان برای این جزیرهٔ کوچک دشوار خواهد بود. اما شماری دیگری گفته اند که این افراد به ایالات متحده وفادار بوده اند و حال که زندگی شان در خطر است باید از آنان حفاظت صورت گیرد.

در این حال مایکل سن نیکولاس، نمایندهٔ گوام در کانگرس امریکا گفت که اگر این مهاجرین به گوام انتقال داده می‌شوند، باید نخست واکسین کووید۱۹ دریافت کنند.

گوام جزیره‌ای کوچکی است که در غرب اقیانوس آرام و در شمال قارهٔ آسترالیا موقعیت دارد.

XS
SM
MD
LG