لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال سپاه پاسداران ایران به عراق سفر کرد


جنرال قاسم سلیمانی مسوول عملیات نظامی ایران در عراق است و از شبه نظامیان شیعه در آن کشور حمایت می کند

قاسم سلیمانی، قوماندان عملیات سپاه پاسداران ایران در عراق، به منطقۀ کرد نشین عراق سفر کرده است تا در مورد بحران به وجود آمده میان مقامات کردی و حکومت عراق بحث کند.

سفر قاسم سلیمانی به عراق پس از آن صورت گرفت که مردم منطقۀ کرد نشین عراق به تاریخ ۲۵ سپتامبر در یک همه پرسی شرکت کردند و به استقلال کردستان از عراق رای دادند.

این همه پرسی که اکثریت رای دهندگان آن به جدایی کردستان از عراق رای مثبت داده بودند، موجب خشم کشور های منطقه از جمله ایران و ترکیه شده است.

پس از اعلام نتایج همه پرسی در مورد استقلال منطقۀ کردستان از عراق، مقامات عراقی اقدامات جدی را روی دست گرفته اند تا این منطقۀ خود مختار را در انزوا قرار بدهند. ممنوعیت پرواز های بین المللی از جمله اقدامات حکومت عراق در برابر این همه پرسی است.

همه پرسی برای استقلال منطقه خود مختار کردستان از عراق، موجب خشم کشور های منطقه به خصوص ایران و ترکیه شده است
همه پرسی برای استقلال منطقه خود مختار کردستان از عراق، موجب خشم کشور های منطقه به خصوص ایران و ترکیه شده است

این همه پرسی نگرانی شدید حکومت مرکزی عراق، ایران و ترکیه را در پی داشته است. کشور های غربی و ایالات متحده نیز مخالفت شان را با این همه پرسی ابراز کردند.

ترکیه تا کنون در واکنش به این همه پرسی، پرواز طیاره ها به شمال عراق را به حالت تعلیق در آورده و با نیرو های عراقی در نزدیکی مرز دو کشور تمرین های نظامی برگزار کرده است.

رکس تلرسن، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز این همه پرسی را یک اقدام یکجانبه خواند و گفته است که برگزاری و نتایج این همه پرسی فاقد مشروعیت می باشد.

XS
SM
MD
LG