لینک های دسترسی

Breaking News

حکمتیار به طالبان: در نشست استانبول اشتراک کنید


گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی از گروه طالبان خواست که گفتگو با حکومت افغانستان را قطع نکرده و در نشست استانبول اشتراک کنند.

آقای حکمتیار، روز شنبه ۱۷ اپریل (۲۸ حمل) به خبرنگاران گفت که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان هیچ توجیه برای عدم پیش‌برد گفتگوهای بین‌الافغانی وجود ندارد.

آقای حکمتیار از گروه طالبان همچنان خواست که برای دست‌یافتن به صلح در این کشور، تلاش‌های شان را از راه گفتگو ادامه دهند.

رهبر حزب اسلامی برگزاری نشست استانبول را یک فرصت مناسب برای پایان دادن به جنگ ۴۰ ساله در این کشور عنوان کرد و گفت که خودداری طالبان از مذاکره با حکومت افغانستان، خلاف خواست مردم این کشور است.

قرار است نشست صلح افغانستان به تاریخ ۲۴ اپریل در استانبول برگزار شود. با وجود آنکه حکومت افغانستان برای اشتراک در آن اظهار آمادگی کرده است، اما گروه طالبان گفته اند که پیش از خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان در هیچ گونه کنفرانسی اشتراک نخواهند کرد.

آقای حکمتیار همچنان تاخیر در روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را خلاف توافقنامۀ امریکا-طالبان در دوحه عنوان کرد و گفت که این موضوع دلیل‌ سیاسی دارد نه لوژستیکی.

او تاکید کرد که ایالات متحده باید نصف نیروهای‌ خود را در اول ماه می و پنجاه درصد دیگرش را تا ۱۱ سپتمبر امسال از افغانستان بیرون کند.

رهبر حزب اسلامی همچنان تاکید کرد که امریکا با بیرون کردن نیروهای خود از این کشور باید تعهد کند که دیگر در امورات این کشور مداخله نمی‌کند.

براساس آمار رسمی، هم‌اکنون ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان مستقر است. علاوه بر این، هفت هزار سرباز کشورهای عضو ناتو نیز در افغانستان حضور دارند.

این در حالی است که وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته است که از تهدیدات طالبان در هنگام خروج از این کشور آگاه است و به همین دلیل ممکن قابلیت‌هایش را به گونۀ موقت در افغانستان افزایش دهد.

جان کربی، سخنگوی این وزارت افزود که هرگونه حمله تروریستی بر روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان با پاسخ قوی آنان مواجه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG