لینک های دسترسی

Breaking News

شبکۀ القاعده در ۱۱ ولایت افغانستان حضور دارد – اتمر


وزیر خارجۀ افغانستان می‌گوید که شبکه تروریستی القاعده در ۱۱ ولایت این کشور حضور دارد.

محمدحنیف اتمر، که ناوقت شنبه ۱۹ جون (۲۹ جوزا) در نشست بین‌المللی التانیا در ترکیه صحبت می‌کرد، گفت که گروه‌های تروریستی تحریک اسلامی اوزبیکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی و خطیبۀ امام البخاری و برخی از گروه‌های دیگر در شمال افغانستان فعالیت دارند.

آقای اتمر افزود که بیشتر فعالیت این گروه‌های تروریستی در ولایت‌های کندز و فاریاب متمرکز است. آقای اتمر دربارۀ ولایت‌های که جنگجویان شبکۀ القاعده فعالیت دارند، معلومات نداده است، اما گفت که القاعده و طالبان از طرق غیر قانونی سالانه میلیون‌ها دالر به دست میاورند.

او همچنین گفت: "گروه القاعده در افغانستان، در قاچاق هیرویین و سایر مواد مخدر دخیل بوده و سالانه میلیون‌ها دالر از این بابت به دست می‌آورند...قاچاق مواد مخدر، اسلحه و افراد از جمله موارد اصلی درآمد طالبان در افغانستان است."

وزیر خارجۀ افغانستان اضافه کرد که روابط میان گروه‌های تروریستی و تولید و قاچاق مواد مخدر، به آنان کمک می‌کند تا به آسانی به تمویل سلاح و مهمات پرداخته و به گروه‌های "مخرب‌تر، مرگبارتر و مغلق‌تری مبدل شوند".

به باور آقای اتمر روابط تنگاتنگ گروه‌های تروریستی بین‌المللی با طالبان، بر روند گفتگوهای صلح افغانستان تاثیر گذاشته است.

او تاکید کرد که با وجود توافق طالبان با ایالات متحده، هنوز هم شبکۀ القاعده، جنبش اسلامی اوزبیکستان و داعش با گروه طالبان روابط داشته و جنگجویان این گروه‌ها به گونۀ مشترک فعالیت دارند.

خروج قوا و نگرانی از ظهور مجدد شبکۀ‌های تروریستی

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان می‌گوید که با خروج قوای امریکایی و ناتو از افغانستان، ظهور دوبارۀ شبکه‌های تروریستی در این کشور متصور است.

آقای اتمر در این نشست همچنین گفت که از تصمیم ناتو برای خروج از این کشور احترام دارند، اما این کار عواقب ناگوار در پی خواهد داشت.

او افزود: "روایت و تعبییر غلط (پیروزی) از این خروج نزد طالبان به وجود آمده است که از عواقب ناگوار، به شمول خطر از دست‌دادن دست‌آوردهای مشترک دو دهۀ اخیر، به شمول حقوق زنان، دختران، اطفال و اقلیت‌ها؛ برگشت افغانستان به خانۀ امن تروریست‌ها و امکان ورود تروریست‌های خارجی به آن و ظهور مجدد شبکه‌های تروریستی هم‌زمان با خروج نیروهای باقی‌مانده حمایت قاطع در افغانستان...برخوردار می‌باشد."

وزیر خارجۀ افغانستان خواستار توجه جامعه جهانی برای مبارزه با این گروه‌ها در این کشور شده است.

این در حالی است که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به تاریخ اول می (۱۱ ثور) به گونهٔ رسمی آغاز شد و قرار است تا ۱۱ سپتمبر امسال تکمیل شود.

XS
SM
MD
LG