لینک های دسترسی

Breaking News

محمد هارون چخانسوری سرپرست وزارت خارجه افغانستان شد


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان امروز ۲۱ جنوری (اول دلو) با صدور حکمی، محمد هارون چخانسوری را به حیث سرپرست وزارت خارجه و معین سیاسی این وزارت تعیین کرد.

در اعلامیه ریاست جمهوری آمده است که آقای چخانسوری همچنان رهبری روند اصلاحات در وزارت خارجه را بر عهده خواهد داشت.

رییس جمهور غنی، آقای چخانسوری را به بازنگری مقررات، طرزالعمل‌ها و لوایح وزارت و توسعه و ایجاد سیستم‌های الکترونیکی؛ راه اندازی امتحان لسان‌های بین المللی و امتحانات اختصاصی و بازنگری تشکیل وزارت بر اساس نیازمندی‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قرن ۲۱ وظیفه داده است.

آقای چخانسوری پیش از سرپرستی وزارت خارجه، منحیث رییس دفتر و سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان ایفای وظیفه کرده است.

ریاست جمهور افغانستان سه ماه پیش ادریس زمان را منحیث سرپرست وزارت خارجه افغانستان تعیین کرده بود.

آقای زمان در یک تویت نوشته است: من به قدر لازم اصلاحات را بر اساس دیدگاه و رهنمودهای رییس جمهور به میان آوردم. من به جانشینم تبریک می‌گویم و در ادامه تطبیق اجندای اصلاحات برایش آرزوی خوب می‌کنم.

گذشتهٔ کشیدگی میان ارگ و وزارت خارجه

ریاست جمهوری افغانستان پس از آن خواستار اصلاحات در وزارت خارجه شد که کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری در گزارش اش از عدم شفافیت در روند استخدام و اعزام کارمندان وزارت امور خارجۀ افغانستان به خارج از آن کشور خبر داده بود.

بر اساس یافته‌های این گزارش، ۴۴ درصد کارمندان وزارت خارجه در جریان سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ بدون هیچ گونه امتحان رقابتی، استخدام شده‌اند.

پس از آنکه کشیدگی ها میان ریاست جمهوری و وزارت خارجه بالا گرفت، صلاح الدین ربانی در اوایل ماه عقرب از سرپرستی این وزارت استعفی کرد.

او در متن استعفانامه اش، حکومت افغانستان را به باد انتقاد گرفته نوشته بود: "از همان آغازین روزهای این حکومت، تا این روزهای پایانی... شاهد بودم که با ایجاد شبه ساختارهای موازی و به حاشیه کشانیدن نهادهایی که در همه دنیا حیثیت ستون نظام‌ها را دارند، با ساختار دولت همچون یک انجوی شخصی برخورد سلیقه‌یی صورت می‌گرفت."

پس از استعفای آقای ربانی، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان با نشر اعلامیه ای گفت که صلاح الدین ربانی، سرپرست پیشین وزارت خارجۀ افغانستان به دلیل "مداخله های مغرضانه، خلاف اصول و منافع کشور" از جانب ریاست جمهوری افغانستان، از سمت اش کنار رفت.

اما شاه حسین مرتضوی، یکی از مشاورین ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات آقای عبدالله گفته بود که سرپرست وزارت خارجه منافع حزب جمعیت اسلامی را بر منافع حکومت ترجیح داده بود.

آقای مرتضوی در صفحۀ فیس بوک اش نوشته بود: "صلاح‌الدين ربانی در دقيقه نود از حكومت وحدت ملی استعفا كرد. وی در تمام دوره ماموريت اش در تمام سخنرانی‎‌ها و بيانيه‌های رسمی به جای موقف حكومت، بيشترموقف جمعيت اسلامی را بيان كرد."

پیشتر از آن، وزارت خارجه به ناهید ایثار که بر اساس فرمان رییس جمهور غنی به صفت معین آن وزارت تعیین شده بود، اجازۀ کار نداده بود.

XS
SM
MD
LG