لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو به فراهم‌آوری مهمات کافی به جنگجویان واگنر در بخموت تعهد کرد - پریگوژین


ییفگینی پریگوژین، رییس گروه واگنر، شرکت خصوصی امنیتی روسی، روز یکشنبه هفتم می (۱۷ ثور) گفت که مسکو تعهد کرده است تا مهمات کافی برای جنگجویان این گروه در ساحۀ بخموت واقع در شرق اوکراین فراهم کند.

پریگوژین دو روز قبل از طریق نشر یک پیام ویدیویی تهدید کرد که به دلیل کمبود مهمات، جنگجویان واگنر را از بخموت بیرون خواهد کرد. نیروهای شرکت خصوصی واگنر از تابستان سال ۲۰۲۲ به اینسو درگیر جنگ‌ شدید با نیروهای اوکراینی در بخموت اند.

پریگوژین گفته است که "در جریان شب دستور جنگ را دریافت کردیم... آنها [مقامات روسیه] تعهد کردند که تمام مهمات و تسلیحات مورد نیاز را برای ادامه عملیات برای ما فراهم کنند."

او همچنین گفته است که به شرکت امنیتی خصوصی‌اش اطمینان داده شده است که ''هر چیزی که ضرورت باشد، فراهم خواهد شد."

پریگوژین روز جمعه پنجم می (۱۵ ثور) تهدید کرده بود که نیروی‌های خود را تا ۱۰ می از شهر بخموت اوکراین به دلیل کمبود مهمات بیرون می‌کند. او از مسکو خواست به او اجازه دهد تا مواضع خود را در شهر بخموت اوکراین به رمضان قدیروف، رهبر چیچن و از متحدان رییس جمهور روسیه تحویل دهد.

رییس گروه واگنر همچنین گفته بود که سرگی شویگو، وزیر دفاع و والری گراسیموف، لوی درستیز قوای مسلح روسیه مسوول "ده‌ها هزار تلفات" روسیه در اوکراین اند. او خطاب به وزیر دفاع روسیه و لوی درستیز آن کشور گفت: "غیر مسلکی بودن آنان ده ها هزار پسر روسی را نابود می‌کند و این غیر قابل بخشش است."

این در حالی است که مسکو از افزایش حملات طیاره‌های بی سرنشین و اقدامات تخریبکارانه در قلمرو روسیه خبر داده است. همزمان با این، انتظار می‌رود که نیروهای روسیه با ضد حملۀ بهاری نیروهای اوکراینی روبرو شوند.

در همین حال، حکومت اوکراین اوایل صبح دوشنبه هشتم می (۱۸ ثور) گفت که حملات تهاجمی روسیه در جریان یکشنبه شب سبب تلفات در کیف، پایتخت آن کشور، شده است.

ویتالی کلیچکو، شاروال کیف، گفت که در اثر دو حملهٔ جداگانه طیاره‌های بی سرنشین روسیه، دست کم چهار نفر زخمی شده اند. نظامیان اوکراینی نیز گفته اند که احتمالاََ یک ساختمان دو منزله نیز هدف قرار گرفته، اما از تلفات احتمالی آن تا حالا خبری در دست نیست.

گروه واگنر و به گونۀ ویژه ییفگینی پریگوژین از طریق استخدام ده‌ها هزار جنگجو، نقش بارزی در جنگ اوکراین بازی کرده است. رییس این شرکت علاوه بر مجرمین محکوم به زندان، افسران ارشد نظامی پیشین و جاسوسان را برای جنگ در اوکراین استخدام کرده است.

XS
SM
MD
LG