لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ در هرات؛ از ایجاد هشتگ تا نعرۀ تکبیر


با ادامۀ جنگ در حومۀ شهر هرات، گروهی از جوانان این ولایت با ایجاد یک هشتگ در شبکه‌های اجتماعی تلاش دارند تا وضعیت این ولایت را به جهانیان بازتاب داده و توجه جامعۀ جهانی را جلب کنند.

این جوانان می‌گویند که با کاربرد #قیام_هرات تلاش دارند تا از یکسو حکومت افغانستان را برای مبارزۀ جدی با جنگجویان طالبان زیر فشار قرار داده و از سوی دیگر با پخش اطلاعات نادرست در شبکه‌های اجتماعی مقابله کنند.

فیصل کریمی، استاد پوهنتون در هرات می‌گوید که کاربران این هشتگ در تلاشند تا با ترند قراردادن هرات در شبکه‌های اجتماعی، صدای دادخواهی مردم هرات را به جهانیان رسانده و عمق بحران جنگ را در این ولایت برملا کنند.

حومه‌های شهر هرات و برخی مناطق این شهر از چند روز به اینسو، شاهد نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و دفاعی افغان و خیزش‌های مردمی بر ضد طالبان بوده است.

در همین حال، مقام‌های محلی هرات می‌گویند که با رسیدن نیروهای تازه نفس از مرکز به این ولایت، حملات علیه طالبان شدت کسب کرده است.

صبور قانع،والی هرات از آغاز یک برنامه کلان عملیاتی هوایی و زمینی برای پاکسازی حومه شهر هرات از وجود جنگجویان طالبان خبر داد.

والی هرات روز سه شنبه سوم اگست (۱۲ اسد) گفت که تنها در جریان ۲۴ ساعت گذشته ۴۲ طالب مسلح در جریان عملیات قوای افغان در این ولایت کشته و بیش از ۳۰ طالب دیگر زخمی شده اند.

همزمان با این، محمد اسماعیل خان، رهبر حرکت مقاومت مردمی در هرات می‌گوید که جنگ کنونی در این ولایت، جنگ طالب و حکومت افغانستان نیست بلکه جنگ پاکستان بر علیه ملت افغانستان می‌باشد.

محمد اسماعیل خان از تمام شهروندان هرات خواست تا با بسیج مردمی و قیام عمومی در مقابل هراس افگنان طالب، به پاکستان اجازه ندهند تا با عزت و آبروی افغان‌ها بازی کنند.

شب گذشته هزاران نفر از شهروندان هرات با سردادن نعرۀ "الله‌اکبر" حمایت خود را از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اعلام کردند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در واکنش به نعرۀ تکبیر هراتیان گفت که "مردم هرات واقعیت اینکه کی از شعار الله اکبر نمایندگی می‌کند را با آواز بلند نشان دادند."

ویدیوهای نشر شده از این رویداد در شبکه‌های اجتماعی به پیمانۀ گسترده دست به دست شده و شماری از کاربران آن را برای سلب مشروعیت دینی طالبان موثر عنوان کرده اند.

XS
SM
MD
LG