لینک های دسترسی

Breaking News

جمهوری‌خواهان به قطعنامۀ برکناری الهان عمر از کمیتهٔ روابط خارجی مجلس نمایندگان رای دادند


الهان عمر، مسلمان و سومالیایی‌تبار است و از ایالت مینیسوتا در مجلس نمایندگان کانگرس امریکا نمایندگی می‌کند.

مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده روز پنجشنبه دوم فبروری (۱۳ دلو) به قطعنامه‌ای برای برکناری الهان عمر، قانونگذار مسلمان سیاه‌پوست افریقایی‌تبار از کمیتهٔ روابط خارجی این مجلس رای دادند.

الهان عمر که همواره منتقد سرسخت اسراییل در کانگرس ایالات متحده بوده است، به تازگی در صحبت با شبکهٔ تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته است که حامیان اسراییل بر نمایندگان ایالات متحدهٔ امریکا فشار وارد می‌کنند تا به یک "کشور خارجی" هم بیعت و تعهد داشته باشند.

اعضای مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده در رایگیری روز پنجشنبه با ۲۱۸ رای موافق و ۲۱۱ رای مخالف به برکناری این قانونگذار ایالت مینیسوتا از کمیتهٔ روابط خارجی مجلس رای دادند.

خانم عمر قبل از رای‌گیری در سخنرانی خود گفت: "اگر برای یک دوره در این کمیته نباشم، رهبری و صدای من خاموش نخواهد شد. صدای من بلندتر و قوی‌تر خواهد شد...اگر رای بدهید یا نه - من اینجا (مجلس نمایندگان) خواهم ماند، و من اینجا هستم تا صدایی در برابر نابرابری‌ها در سراسر جهان باشم و از جهانی بهتر دفاع کنم."

اظهارات اخیر الهان عمر در مورد اسراییل، "یهودستیزی" تعبیر شده و حتا برخی قانونگذاران دموکرات نیز بر وی انتقاد کرده اند. هرچند این قانونگذار مسلمان کانگرس امریکا از گفته‌های خود عذرخواهی کرده است.

با اینحال، برخی دموکرات‌ها این را یک اقدام انتقام‌جویانه از سوی جمهوری‌خواهان خوانده اند زیرا دموکرات‌ها نیز هنگامیکه کنترول مجلس نمایندگان را به دست داشتند، دو قانونگذار جمهوریخواه را به خاطر اظهارات‌شان از کمیتهٔ روابط خارجی اخراج کرده بودند.

اما جیمس مک‌گوورن، نمایندهٔ دموکرات ایالت مسه‌چوستس گفت که دموکرات‌ها مارجوری تیلر گرین، نمایندهٔ جمهوریخواه از ایالت جورجیا و پال گوسر، نمایندهٔ جمهوریخواه از ایالت اریزونا را به دلیل اظهاراتی که بسیار شدیدتر و خشونت‌آمیزتر از آنچه که عمر بیان کرده، برکنار کرده بودند.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده که به تازگی کنترول این مجلس را در دست گرفته اند، پیش از این نیز دو قانونگذار دموکرات، آدم شیف و اریک سوالول، را از پیوستن به کمیتهٔ استخبارات مانع شده بودند.

خانم عمر روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفت که اقدام علیه او " انگیزه سیاسی" دارد.

او گفت: "انگيزه اين اقدام در حقیقت اين است كه بسياری از اعضای [مجلس نمایندگان] معتقدند كه يك مسلمان، يك مهاجر، يك افريقايس حتا نبايد در کانگرس حضور داشته باشد، چه رسد به اينكه فرصت خدمت در كميتهٔ امور خارجی را داشته باشد."

XS
SM
MD
LG