لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر خواستار توقف آزمایش بکارت در افغانستان شد


پس از نشر گزارش تحقیقی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، دیدبان جهانی حقوق بشر از حکومت این کشور خواسته که هرچه زودتر آزمایش بکارت را در افغانستان متوقف کند.

دیدبان حقوق بشر ناوقت روز دوشنبه ۱۲ اکتوبر (۲۱ میزان) در اعلامیه‌ای "آزمایش بکارت را غیر علمی و تحقیرآمیز برای زنان" دانسته و افزوده که علی‌رغم تاکید وزارت صحت افغانستان از جلوگیری این کار، هنوز هم آزمایش بکارت بدون رضایت صورت می‌گیرد.

این نهاد جهانی افزوده است: "در افغانستان که قانونی برای پایان‌دادن به این کار وجود ندارد، رییس جمهور غنی باید این آزمایش‌ها را با یک فرمان اجرایی پایان دهد و این فرمان را عملی بسازد تا این آزار بی‌معنا و وحشیانه برای همیشه پایان یابد."

دیدبان حقوق بشر همچنان گفته است که فعالان حقوق زن در افغانستان شجاعانه برای پایان‌دادن به این آزمایش‌ها مبارزه کرده اند، اما نیاز است تا آنان در این راستا بیشتر حمایت شوند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ ۱۱ اکتوبر (۲۰ میزان) گزارش داد که از جملۀ ۱۲۹ قضیه، پولیس در ۶۴ مورد و لوی سارنوالی در ۳۲ مورد دختران و زنان را بدون رضایت خودشان و حکم محکمه وادار به آزمایش بکارت کرده اند.

گزارش تازهٔ این کمیسیون بر اساس مصاحبه با ۷۸ زن در محابس، نه زن در نظارت‌خانه‌های پولیس و ۴۲ زن نیز در خانه‌های امن، در ۱۳ ولایت تهیه شده است.

این کمیسیون آزمایش بکارت را "مغایر کرامت انسانی زن و نقض حقوق زنان" می‌داند و خواستار تعدیل کود جزا در این خصوص شده است. پیش از این، این کمیسیون از حکومت افغانستان خواسته بود که بدون قید و شرط آزمایش بکارت را ممنوع قرار دهد.

این در حالی است که لوی سارنوالی افغانستان گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، مبنی بر غیرقانونی بودن بیش از ۹۲ درصد معاینات بکارت، را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG