لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر: اتهامات بر اسدالله خالد بررسی شود


دیدبان جهانی حقوق بشر، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان را به نقض حقوق بشر متهم کرده و خواستار تحریم او از عضویت در کابینه افغانستان شده است.

آقای خالد، حدود یک ماه پیش از سوی رئیس جمهور غنی به عنوان سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان گماشته شد. او به ضدیت با گروه طالبان مشهور است.

دیدبان حقوق بشر، در یک گزارش تازه که امروز شنبه (۲۲ جدی) منتشر کرده، گفته است که آقای خالد در زمان ماموریت‌اش به عنوان والی کندهار، زندان‌‌های شخصی داشته و شمار زیادی را در زندان‌هایش شکنجه کرده است. این گزارش هم‌چنین گفته که تعدادی از افرادی که در این زندان‌ها نگه‌داری می‌شدند، تا امروز مفقود استند.

این سازمان حقوق بشری که مقر آن در واشگنتن است، در گزارش خود گفته که گزارش‌های متعدد و معتبر می‌رسانند که آقای خالد، به بدرفتاری و آزار و اذیت جنسی بر شماری زنان در زمان ماموریت‌اش به عنوان والی کندهار و والی غزنی دست داشته است.

اسدالله خالد، در دوران حاکمیت حامد کرزی به عنوان والی کندهار،‌ والی غزنی، وزیر سرحدات و قبایل و نیز به صفت رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان کار کرده است.

دیدبان حقوق بشر افزوده که دولت افغانستان ارادۀ لازم برای تحقیق این مسایل را ندارد و به همین دلیل، از جامعه جهانی خواستار اقدام در این زمینه شده است.

هنوز سخنگویان حکومت افغانستان نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

صدای امریکا هم‌چنین تلاش کرد از آقای خالد در این باره واکنش بگیرد، اما غفور احمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان از ابراز نظر در این باره خودداری کرد.

پیش از این، اسدالله خالد، در روز معرفی‌اش به عنوان سرپرست وزارت دفاع ملی، از نظامیان تحت فرمانش خواسته بود که در برابر دشمن "خشن و بی رحم" باشند، اما اصول حقوق بشری را در میدان جنگ رعایت کنند.

XS
SM
MD
LG