لینک های دسترسی

Breaking News

دومین محمولۀ کمک‌های بشری ترکمنستان به افغانستان رسید


مقام‌های طالبان می‌گویند که دومین محموله از کمک‌های بشری ترکمنستان به هرات رسیده و قرار است که روند توزیع این کمک‌ها به نیازمندان در این کشور آغاز شود.

این کمک‌ها به ارزش بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار دالر امریکایی شامل مواد غذایی، گندم و مواد نفتی به شمول تیل پترول، دیزل و گاز مایع است که برای مقام‌های طالبان در هرات تسلیم داده شده است.

شیر محمد عباس ستانکزی، معین پالیسی وزارت خارجۀ طالبان در مراسم تسلیم‌گیری این کمک‌ها، ترکمنستان را "دوست واقعی" مردم افغانستان عنوان کرد و خواستار ادامۀ کمک‌های این کشور شد.

آقای ستانکزی همچنین گفته است که در حال حاضر، فصل جدید روابط افغانستان با جهان باز شده و تاکید کرد که حکومت این گروه تلاش دارد تا با کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحدۀ امریکا روابط "دوستانه" برقرار کند.

پیش از این ملل متحد گفته بود که بیش از چهار دهه منازعۀ مرگبار و آفات طبیعی مکرر موجب طولانی‌شدن بحران مواد غذایی در افغانستان شده است.

برنامۀ جهانی غذای ملل متحد به تاریخ ۲۵ اکتوبر هشدار داد که از جمله ۴۰ میلیون نفوس تخمینی افغانستان،‌ بیش از ۵۰ در صد جمعیت آن کشور-۲۲.۸ میلیون نفر- سر از ماه نومبر با گرسنگی شدید مواجه است.

ملل متحد گفته است که از این میان، ۳.۲ میلیون کودکان زیر سن پنج سال تا آخر سال روان میلادی ممکن با سو تغذی حاد مواجه شوند.

در یک خبر دیگر، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) از ارسال کمک‌های بشردوستانه برای رسیدگی به نیازمندان به افغانستان خبر داد.

این کمیشنری روز چهارشنبه ۱۵ دسمبر (۲۴ قوس) در صفحۀ تویترش نگاشته است که روند انتقال این‌ کمک‌های بشری امروز از اوزبیکستان به افغانستان آغاز شد.

بر اساس معلومات ملل متحد این کمک‌ها برای آواره‌گان و افراد آسیب‌پذیر در بخش‌های این کشور توزیع خواهد شد تا آنان از سردی زمستان در امان بمانند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که نیازها برای رسیدگی افراد آسیب‌پذیر این کشور بیشتر است و اطمینان داده است که ملل متحد بر کمک‌های بشردوستانه خود برای مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

این در حالی است که کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی و جامعه جهانی برای جلوگیری از بحران بشری به نیازمندان در افغانستان ادامه دارد.

اخیراً وزارت خارجۀ بریتانیا گفت که برای رسیدگی به نیازمندان در افغانستان ۷۵ میلیون پوند (۹۹.۵ میلیون دالر) به مردم این کشور کمک کند.

در تازه‌ترین مورد،نمایندهٔ ویژۀ ایالات متحده برای افغانستان گفته است که امریکا از طریق برنامهٔ کوواکس، یک میلیون دوز واکسین کروناویروس را برای مردم افغانستان کمک می‌کند.

تامس وست در یک تویت نوشته است: "ایالات متحده پیشنهاد یک میلیون دوز واکسین اضافی کووید۱۹ را از طریق برنامهٔ کوواکس برای مردم افغانستان کرده است که شمار مجموعی واکسین اهدا شدهٔ [امریکا برای افغانستان] به ۴.۳ میلیون دوز می‌رسد."

آقای وست گفته است که اهدای این واکسین در پهلوی کمک‌بشری ۴۷۴ میلیون دالری ایالات متحده برای افغانستان است. او نوشته است: "ما در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ایم."

XS
SM
MD
LG