لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر: محدودیت‌های سفر افغان‌ها، به ویژه زنان برداشته شود


در آستانۀ سفر کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به افغانستان، دیدبان حقوق بشر می‌گوید که باید محدویت‌های سفر‌های خارجی شهروندان افغانستان، به ویژه زنان، رفع شود.

هیدر بار، مسوول بخش زنان در دیدبان حقوق بشر روز دوشنبه ۱۴مارچ (۲۳ حوت) از فلیپو گراندی خواسته است که این موضوع را در اجندای سفرش شامل سازد.

خانم بار افزوده است که بر طالبان باید فشار وارد شود تا به زنان اجازه سفر بدون محرم را بدهند. او در پیامی در تویتر خطاب به آقای گراندی گفته است: " طالبان را وادار کنید تا تمام محدودیت‌ها بر افرادیکه می‌خواهند افغانستان را ترک ‌کنند، لغو کنند."

فلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد روز گذشته خبر داد که برای بررسی وضعیت مردم افغانستان قرار است به این کشور سفر کند.

مسوول بخش زنان دیدبان حقوق بشر همچنین بر عملکرد منصفانۀ ریاست پاسپورت و بازگرداندن پاسپورت‌های مصادره شده از سوی طالبان تاکید کرده است.

طالبان بر آزادی سفر زنان در افغانستان محدودیت وضع کرده و گفته اند که آنان بدون داشتن محرم به تنهایی به هیچ جای اجازهٔ سفر را ندارند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت این گروه به تاریخ ۲۷ فبروری گفته بود که آنان به ادامۀ عملیات تخلیه از افغانستان تا زمانی اجازه نخواهند داد که به گفتۀ وی، وضعیت افغان‌هایی که در شش ماه پسین از آن کشور بیرون شده و اکنون در کشورهای خارجی مستقر اند، بهبود یابد.

این اظهارات سخنگوی طالبان واکنش‌هایی را به دنبال داشت و برخی از نمایندگی‌های دپلوماتیک در افغانستان از این اقدام طالبان سخت انتقاد کردند. اما آقای مجاهد پس از این انتقادها، دربارۀ اظهاراتش وضاحت داده و گفته بود که کسانیکه اسناد قانونی دارند می‌توانند به بیرون از این کشور سفر کنند.

در جریان عملیات تخلیۀ نظامی از افغانستان -۱۵ تا ۳۰ اگست ۲۰۲۱- بیش از ۱۲۰ هزار نفر، عمدتاً شهروندان افغان از آن کشور بیرون شدند که بیشتر آنان به ایالات متحده منتقل شده اند، اما هنوز هم هزاران نفر از کسانیکه در شش ماه گذشته از افغانستان تخلیه شده اند، در کشورهای خارجی منتظر سفر به مقصد نهایی اند.

افزون بر آن، شمار زیادی از شهروند افغانستان که در دو دهۀ پسین با نیروها و سازمان‌های خارجی در افغانستان کار کرده اند، هنوز هم در داخل افغانستان به سر برده و منتظر بیرون شدن از آن کشور اند.

XS
SM
MD
LG