لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان عملیات تخلیه از افغانستان را متوقف کردند


سخنگوی حکومت طالبان گفته است که این گروه به ادامۀ عملیات تخلیه از افغانستان تا زمانی اجازه نخواهد داد که به گفتۀ وی، وضعیت افغان‌هایی که در شش ماه پسین از آن کشور بیرون شده و اکنون در کشورهای خارجی مستقر اند، بهبود یابد.

ذبیح‌الله مجاهد روز یکشنبه ۲۷ فبروری (هشتم حوت) در یک کنفرانس خبری گفت که حکومت طالبان در برابر مردم مسوولیت دارد و به گفتۀ وی تا زمانیکه تضمین داده نشده است که زندگی مردم افغانستان در بیرون در معرض خطر نیست، عملیات تخلیه از این کشور متوقف خواهد بود.

در جریان عملیات تخلیۀ نظامی از افغانستان -۱۵ تا ۳۰ اگست ۲۰۲۱- بیش از ۱۲۰ هزار نفر، عمدتاً شهروندان افغان از آن کشور بیرون شدند که بیشتر آنان به ایالات متحده منتقل شده اند، اما هنوز هم هزاران نفر از کسانیکه در شش ماه گذشته از افغانستان تخلیه شده اند، در کشورهای خارجی منتظر سفر به مقصد نهایی اند.

ذبیح‌الله مجاهد گفت که طالبان گزارش‌هایی دریافته اند که هزاران افغان در شرایط "بسیار بد" در قطر و ترکیه به سر می‌برند.

صدها مهاجر افغان که در روند تخلیه از افغانستان به شهر ابوظبی در امارت متحده عرب منتقل شده اند، به تاریخ ۲۱ دلو، در اعتراض به "بی‌سرنوشتی" و کندی روند اسکان مجدد شان دست به تظاهرات صلح آمیز زدند. آنان از ایالات متحده خواستند تا هرچه زودتر طی مراحل کاری شان را تسریع بخشیده و آنان را به امریکا انتقال دهند.

سه روز پس از این تظاهرات، سفارت ایالات متحده در ابوظبی با نشر بیانیه‌ای گفت که مسوولان این سفارت با مهاجران معترض افغان دیدار کرده و در مورد "احتمال" انتقال آنان به ایالات متحده صحبت کرده اند.

سخنگوی طالبان در حالی از وضعیت مهاجرین افغان در خارج ابراز نگرانی می‌کند که شماری از افغان‌هایی که در جریان عملیات تخلیه از افغانستان به اوکراین منتقل شده اند، پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت شان گفته اند که به آنان اجازۀ بیرون شدن از اوکراین داده نمی‌شود و در وسط جنگ گیر مانده اند.

حسیب الله نوری، یک تن از مهاجرین افغان در اوکراین که قبلاً با نیروهای امریکای در افغانستان ایفای وظیفه کرده بود، به صدای امریکا گفت که پس از جابجا شدن در کمپ،‌ مقامات اوکراینی پاسپورت‌های آنان را گرفته و در عوض سندی به آنان داده است تا از آن در این کشور استفاده کنند.

وزارت خارجۀ طالبان گفته است که از "هر گزینه برای انتقال مصوون افغانان گیر مانده در اوکراین" کار گرفته خواهد شد. به گزارش خبرگزاری باختر، در حال حاضر ۵۰۰ شهروندان افغان در اوکراین زندگی می کنند که شامل پناهجویان و محصلان اند.

وزارت امنیت داخلی امریکا می‌گوید که تا ۱۵ فبروری بیش از ۷۶ هزار افغان از طریق "عملیات استقبال از متحدان" به امریکا منتقل و زمینۀ اسکان مجدد برای آنان فراهم شده است. اما هنوز هم هزاران نفر دیگر که در جریان عملیات تخلیه از افغانستان بیرون شده اند، در کمپ‌های کشورهای خارجی عمدتاً امارات و قطر به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG