لینک های دسترسی

Breaking News

یک مهاجر تازه‌ وارد افغان به دلیل 'سابقهٔ جرمی' از امریکا به افغانستان بازگردانده شد


حکومت ایالات متحده در هفتهٔ دوم فبروری ۲۰۲۲ میلادی یک افغان را که در جریان روند تخلیه به امریکا انتقال داده شده بود، دو باره به افغانستان باز گردانده است.

ویب سایت خبری Axios ایالات متحده گزارش داده است که این شهروند افغانستان به دلیل "سابقهٔ جرمی" به کشورش برگشت داده شده است.

این ویب‌سایت گزارش داده است که از جمله ده‌ها هزار شهروندان افغان که به ایالات متحده منتقل شده‌اند، فقط تعداد انگشت شماری آن‌ها هنوز هم به دلیل سوابق جنایی و سایر نگرانی‌‌ها در بازداشت حکومت امریکا باقی مانده‌ اند.

قبل بر این،‌ روزنامهٔ واشنگتن‌پست، چاپ امریکا در سپتمبر ۲۰۲۱ میلادی گزارش داده بود که از جمله ده‌ها هزار شهروندان افغان که به ایالات متحده منتقل شدند،‌ فقط ۴۴ نفر آن‌ها در جریان بررسی به عنوان خطرات بالقوه به امنیت ملی امریکا تشخیص شده اند.

بر اساس این گزارش، حالا در صورت ضرورت،‌ یک پروسه برای اخراج افغان‌ها به کشورشان ایجاد شده است، اما در مورد این روند جزییات ارایه نشده است.

بر اساس اسنادی داخلی حکومت امریکا که به دسترس ویب‌سایت Axios قرار گرفته است،‌ این شهروند افغانستان به تاریخ ۱۳ فبروری در هماهنگی با مقام‌ها از دوحه، پایتخت قطر به افغانستان بازگرانده شد.

این ویب‌سایت گزارش داده است که جزییات جرم این افغان مشخص نشده است، اما یک مقام مسوول حکومت امریکا به Axios گفته است که فرد اخراج شده هیچ رابطهٔ با شبکه‌های تروریستی نداشته و هیچ نگرانی را متوجه امنیت ملی امریکا نمی‌کرد، اما در مورد سابقهٔ جرمی فرد مورد نظر چیزی بیان نکرده است. این مقام امریکا گفته است: "این نمونه‌ای از موثریت سیستم بررسی است."

بر اساس این گزارش، تمام شهروندان افغان که به ایالات متحده منتقل می‌شوند،‌ قبل از رسیدن به امریکا، از سوی چندین ادارهٔ این کشور مورد بررسی قرار می‌گیرند.

یک مقام وزارت امنیت داخلی ایالات متحده در اعلامیه‌ای به ویب‌سایت Axios گفته است که روند بررسی شهروندان افغان ادامه دارد. او افزوده است: "اگر افراد در فعالیت جرمی دخیل شوند یا معلومات اضافی در دسترس قرار بگیرد که موجب نگرانی شود، حکومت ایالات متحده می‌تواند اقداماتی را انجام بدهد که شامل پیگرد قانونی،‌ لغو اقامت موقت و قرار دادن در روند اخراج می‌شود."

افغان‌هایی که در جریان روند تخلیه از افغانستان بیرون کشیده شدند، پس از رسیدن به ایالات متحده، در قدم نخست به طور موقت در یکی پایگاه‌های نظامی امریکا جا به جا شدند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، هفته گذشته در یک تویت نوشت که همهٔ این شهروندان افغانستان در سراسر ایالات متحده اسکان مجدد یافتند و آخرین گروه افغان ها به تاریخ ۱۹ فبروری پایگاه موقت نظامیان را ترک کرد.

بر اساس گزارش CBS News بیش از یک‌-سوم حصهٔ این شهروند افغانستان در ایالت‌های تکزاس، کالفورنیا و ویرجینیا اسکان مجدد یافتند.

یک مقام مسوول وزارت امنیت داخلی امریکا به ویب‌سایت Axios گفته است که "ما آماده ایم تا در هفته‌ها و ماه‌های پیشرو از افغان‌های واجد شرایط بیشتر استقبال کنیم" که شامل هزاران شهروند افغان می‌شود که در مکان‌های ترانزیتی خارج از امریکا، روند انتقال آن‌ها به ایالات متحده زیر کار قرار دارد.

XS
SM
MD
LG