لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: پوتین بهای سنگین تجاوز‌ به اوکراین را خواهد پرداخت


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۴ فبروری‌ (پنجم حوت) در واکنش به تجاوز روسیه بر اوکراین، گفت "پوتین متجاوز است" او این جنگ را انتخاب کرده و بهای سنگین آن را خواهد پرداخت.

آقای بایدن گفت که نیروهای روسی بدون هیچ گونه تحریک، ضرورت یا توجیهی حمله "وحشیانه" را بر اوکراین آغاز کردند.

رییس جمهور بایدن در قصر سفید به خبرنگاران گفت که پوتین از ماه‌ها پیش، بیش از ۱۷۵ هزار سرباز، تجهیزات نظامی، شفاخانهٔ و حتا بانک خون را در مرز با اوکراین آماده کرده بود تا بر این کشور حمله کند.

آقای بایدن افزود که تحریم‌ها و محدودیت‌های جدیدی را بر مسکو وضع کرده که به گفتهٔ او در کوتاه مدت و درازمدت تاثیرات ناگواری بر اقتصاد روسیه خواهد داشت.

رییس جمهور ایالات متحده افزود که این تحریم‌ها بیشترین هزینه را برای روسیه و کمترین هزینه را برای امریکا و متحدانش درپی خواهد داشت.

او با اشاره به دیداراش با رهبران هفت اقتصاد بزرگ جهان موسوم به جی-٧ گفت که همه توافق کرده اند تا توانایی روسیه در معاملات اقتصادی با دالر، یورو، پوند بریتانیا، و ین جاپان را محدود کنند.

آقای بایدن گفت که سوق و اعزام نیروها و تجهیزات بیشتر امریکایی را مجاز ساخته است تا به گفتۀ وی متحدان بالتیک – استونیا، لتویا و لیتوانیا – را در برابر تهدیدات روسیه حمایت کنند.

او افزود که نیروهای امریکا به اوکراین اعزام نمی‌شوند، اما واشنگتن با تمام قدرت از خاک ناتو دفاع خواهد کرد.

همزمان با این، یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که بر اساس دستور رییس جمهوری امریکا حدود هفت هزار نیروی اضافی‌ امریکایی به اروپا اعزام خواهد شد.

رییس جمهوربایدن در سخنرانی خود گفت که کشورهای عضو ناتو قرار است فردا در یک نشست مجازی برای بحث در مورد اقدامات بعدی دیدار کنند.

جو بایدن، رییس جمهور امریکا ساعاتی پس اعلام آغاز عملیات نظامی در اوکراین گفت که پوتین جنگ از قبل طراحی شده را "انتخاب کرده است که منجر به فاجعهٔ انسانی و رنج انسان‌ها" می شود.

قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای گفت: "روسیه به تنهایی مسوول مرگ و ویرانی این حمله است و ایالات متحده، متحدین و شرکای‌اش متحدانه و قاطعانه به آن پاسخ خواهند داد. جهان روسیه را حسابده قرار خواهد داد."

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه صبح روز پنجشنبه ۲۴ فبروری عملیات نظامی بر اوکراین را اعلام کرد و به سایر کشور‌ها هشدار داد که هرگونه مداخله با عملکرد روسیه موجب "پیامد‌هایی خواهد شد که آنها هرگز ندیده اند".

XS
SM
MD
LG