لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون: بیش از ۱.۷ میلیون رای به سرور مرکزی منتقل شده است


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که از مجموع نزدیک به ۲۲ هزار و ۶۰۰ محل رای‌دهی، تا کنون بیش یک میلیون و ۷۳۷ هزار رای از طریق دستگاه‌های بایومتریک به سرور مرکزی منتقل شده است.

رییس و کمشنران کمیسیون انتخابات روز دوشنبه ۱۴ اکتوبر (۲۲ میزان) در یک کنفرانس خبری گفتند که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ۲۶ هزار و ۵۶۸ محل رای‌دهی باز بود که از این میان، آرای ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل به مرکز ثبت اطلاعات این کمیسیون انتقال داده شده است.

اورنگ زیب، عضو کمیسیون‌ انتخابات گفت که تلاش‌ها برای وارد کردن آرای باقی مانده به سرور مرکزی این کمیسیون ادامه دارد و آرای بیش از ۳۹۰۰ محل دیگر تا اکنون وارد سرور این کمیسیون نشده اند.

او افزود: "شب گذشته انتقال معلومات بسیار سریع بود و تحت نظارت شدید ناظران ستادهای انتخاباتی صورت گرفت...امیدوار استیم که امروز و یا فردا تمام رای‌های بایومتریک تمام محلات را وارد سرور مرکزی نمایم."

آقای اورنگ زیب دلیل تاخیر در این روند را چالش‌های تخنیکی عنوان کرد و افزود که این مشکل در حال حاضر برطرف شده است.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که مشکلات تخنیکی پیش آمده در روزهای گذشته، ممکن است تاثیری در اعلام نتایج انتخابات داشته باشد.

خانم نورستانی افزود: "ما متعهد استیم که جدول زمان‌بندی انتخابات را از دست ندهیم و اگر مشکلات پیش آمد این موضوع را با مردم افغانستان شریک خواهیم کرد".

بربنیاد جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، قرار است نتایج ابتدایی این انتخابات، به تاریخ ٢٧ میزان و نتایج نهایی به تاریخ ١٦ عقرب اعلام شوند.

در همین حال، هیات معاونت ملل متحد (یوناما) اعلام کرده است که از تصمیم کمیسیون‌های انتخاباتی که گفته اند تنها آرای بایومتریک شده اعتبار دارد و قابل شمارش است، پشتیبانی می‌کند.

XS
SM
MD
LG