لینک های دسترسی

Breaking News

کووید۱۹ در افغانستان؛ ۱۰ نفر دیگر جان باختند


وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که در یک شبانه روز گذشته، ۱۰ نفر در اثر بیماری کووید۱۹ در این کشور جان باخته اند.

اکمل سمسور، سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه ۱۶ سپتمبر (۲۶ سنبله) به خبرنگاران گفت که در ۲۴ ساعت گذشته، هشت نفر در کابل و دو تن دیگر در ولایت دایکندی جان باخته اند که با این حساب، آمار مرگ و میر ناشی از کروناویروس به ۱۴۳۶ مورد افزایش یافته است.

آقای سمسور همچنان گفت که با ثبت ۴۰ واقعۀ جدید، شمار مبتلایان بیماری کووید۱۹ در این کشور به ۳۸هزار و ۸۵۵ نفر رسیده است.

به گفتۀ وی در یک روز گذشته، ۴۰۵ بیمار شفایاب شده اند که با این حساب شمار مجموعی کسانیکه پس از ابتلا به کووید۱۹ در افغانستان شفایاب شده اند به ۳۲هزار و ۵۰۳ نفر رسیده است.

او افزود که استفاده از ماسک می‌تواند آمار واقعات مثبت این ویروس را در افغانستان به صفر نزدیک سازد و حتا باعث جلوگیری از احتمال شیوع موج دوم آن در فصل زمستان شود.

آقای سمسور از آمادگی‌های کامل برای مقابله با شیوع احتمالی موج دوم کروناویروس در فصل زمستان اطمینان داده افزود: "پلان جامعی در این راستا تهیه شده و تطبیق مراحل نخستین آن آغاز گردیده است. براساس این پلان، وضعیت شفاخانه‌های کووید۱۹، لابراتوارهای تشخیصیه و بسترهای بیماران در۳۴ ولایت از سوی وزارت صحت عامه و موسسات تطبیق‌کننده، به هدف رفع نیازمندی ها مورد بررسی قرار می‌گیرند".

کروناویروس برای نخستین‌بار در شهر ووهان ایالت هوبی چین در دسمبر ۲۰۱۹ شیوع یافت و سپس به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل گشت.

آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده امریکا نشان می‌دهد که تا روز چهار شنبه ۱۶سپتمبر (۲۶ سنبله) کووید۱۹ جان نزدیک به ۹۳۵ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته و اضافه تر از ۲۹ میلیون و ۵۹۸ هزار نفر دیگر به آن مصاب شده اند.

XS
SM
MD
LG